Pražanů přibývá každým rokem, ale nemají kde bydlet

Názor
Česká metropole je pro mnoho lidí atraktivní. Potvrzují to aktuální data Českého statistického úřadu (ČSÚ), podle nichž počet obyvatel Prahy v letošním prvním pololetí vzrostl o 6619 lidí. Drtivou většinu (5584) přitom tvořili lidé, kteří se do české metropole přistěhovali.
Ilustrační foto: Pixabay

Se zablokovanou bytovou výstavbou se tak prohlubuje problém, kde tyto nové Pražany ubytovat. Dostupných bytů na trhu totiž výrazně ubývá. Vedení města totiž zaspalo, když na trvale stoupající oblibu metropole nereagovalo už dříve. Pražanů totiž přibývá každým rokem, jen loni se jejich počet rozrostl o takřka 14 tisíc. Podobný nárůst byl i předchozích v letech. Jenže Praha nemá žádný dlouhodobý koncept, jak tyto nové obyvatele vstřebat.

Je jasné, že rozrůstající se metropole s sebou přinese spoustu problémů, které se projevují už nyní. Zastaralá dopravní infrastruktura, která vůbec neodpovídá demografickému vývoji posledních let. Chaoticky se rekonstruují narůstající dopravou zdevastované silnice místo toho, aby se vybudovala potřebná silniční i železniční spojení včetně nových stanic metra. A souběh uzavírek klíčových dopravních tepen, který obyvatelé Prahy zažili v létě, jen zhoršuje už tak kritickou situaci v ulicích.

Zásadním problémem, který se týká stovek tisíc obyvatel hlavního města, je extrémní nedostatek nových bytů. Nové rezidenční projekty se totiž takřka nepovolují, což dokládají údaje statistiků. Podle nich začaly stavební firmy od začátku roku stavět v bytových domech jen 1161 nových bytů.

Tento údaj ale zahrnuje jeden velký projekt s 800 byty, jehož zahájení statistici evidovali letos v květnu. Bez tohoto zkreslení se dostaneme k realističtějšímu údaji – 361 zahájených nových bytů za prvních sedm měsíců tohoto roku. To je strašně málo. Tento nezdravý stav dopadá na ohromnou spoustu lidí. Kvůli nedostatku nových bytů roste jejich cena a kvůli tomu se také postupně zdražují i nájmy.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

×
  1. Tak řekl bych, že neustále rozšiřovat Prahu jaksi postrádá smysl. Vlastně se tak stane Pražákem i ten kdo bydlí na vesnici v okolí Prahy a ta k němu jaksi dokráčí postupným rozšiřováním sama. Jednodušší by pak bylo, kdyby rovnou na vesnice a města v okolí dnešní Prahy napsali, že je to také Praha, třeba Jílové u Prahy = Praha, nebo Dolní Břežany = Praha či Vrané nad Vltavou = Praha , Škvorec, Jirny = Praha , Zlatníky = Praha , případně Ondřejov = Praha a není co řešit. Všichni budou bydlet v “Praze” a budou spokojeni.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Na vlastní kůži: Jak jsem se testovala na koronavirus

Rozhovor
Jednačtyřicetiletá Kateřina z nevelkého města ve středních Čechách je jednou z několika desítek tisíc lidí, kteří se už nechali testovat na nový koronavirus. Asi dva týdny se necítila dobře: Škrábalo ji v krku, kašlala, měla stále lehkou teplotu nad sedmatřicet stupňů. Na den, dva se jí ulevilo, ale pak se potíže znovu vrátily. „Doktorka mi doporučila, abych se nechala otestovat na nemoc Covid-19,“ řekla …
Rolovat nahoru