Nečinnost úředníků dělá z Pražanů Středočechy

V Praze se postupně prakticky zastavila výstavba nového bydlení. V roce 2015 vydali úředníci ve všech městských částech dohromady stavební povolení na 4000 bytů, v letech 2016 a 2017 pak ročně už jen na 2000.
V hlavním městě by se každoročně mělo stavět zhruba 6000 nových bytů. Foto: FAEI.cz

„Jejich územní rozložení je navíc velmi nerovnoměrné,“ upozorňuje demograf Martin Červinka. „Existují městské části, jejichž stavební odbory nepovolily za poslední tři roky ani jeden nový byt,“ konstatuje.

Za stejné období – tedy za uplynulé tři roky – byla ve Středočeském kraji zahájena výstavba 12 600 rodinných domů. „Když se podíváte na stoupající objem každodenní dopravy ze středních Čech do hlavního města a zpět, je jasné, že podstatnou část těchto nových domů si pořizují lidé pracující v Praze, pro něž by bylo bydlení ve městě lepším řešením,“ podotýká Červenka.

Ilustrační reprofoto: Google maps

Zároveň připomíná, že podle strategických dokumentů Prahy by se mělo v hlavním městě každoročně stavět zhruba 6000 nových bytů. „To znamená, že v příštích pěti letech by se muselo stavět 8000 bytů ročně, aby byl tento dluh zacelen,“ vypočítává.

Kdy vymře Praha 11?

Území Městské části Praha 11 kopíruje téměř přesně hranice sídliště Jižní Město. „Navíc“ jsou zde jen původní rodinné domy, ve kterých na počátku výstavby v 70. letech minulého století bydlelo zhruba 5000 lidí. Dnes má celý správní obvod 77 tisíc obyvatel, je tak nejlidnatější v celé Praze a srovnatelný se Zlínem nebo Pardubicemi.

Podle analýzy, kterou Martin Červinka zpracoval, obyvatelé Prahy 11 stárnou a ubývá jich. „Od roku 2001 do roku 2015 bylo na celém tomto rozsáhlém území dokončeno pouze 1300 bytů, zatímco třeba ve srovnatelné Praze 13 jich bylo 4 557,“ vypočítává Červinka.

Z hlediska obnovy bytového fondu je tak tato městská část srovnatelná s Prahou 1: V obou představují nové byty postavené v tomto období pouze necelá čtyři procenta všech bytových jednotek, které jsou k dispozici.

Ještě v roce 2004 tvořila věková skupina 65+ jen 10,7 % všech obyvatel Prahy 11. V roce 2015 už bylo seniorů 21 %.

Nová výstavba oživením

Generačně homogenní sídliště je ale podle Martina Červinky možné výrazně „oživit“ pouze novou bytovou výstavbou. „Lokality, kde proběhla nová výstavba, mají naprosto odlišnou věkovou strukturu tvořenou převážně aktivními skupinami ve věku 25 – 45 let a adekvátním počtem dětí,“ dokládá Červinka.

říkladem může být jedna z nejmenších pražských městských částí, Čakovice. V současné době má podle aktuálních údajů z radnice zhruba 11 tisíc obyvatel, jen v období 2006 až 2016 jich přibylo více než 4000.

V tomto období deseti let byla v této městské části zahájena výstavba 1400 nových bytů v bytových domech. To prakticky přesně odpovídá době výstavby nových bytových projektů, z nichž největší – Čakovický park společnosti NG Real Estate – nabídl postupně na 700 nových bytů.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Bydlení

Dokončovaných bytů dramaticky ubývá

V posledních letech se v Praze povoluje výrazně méně bytů, než by bylo třeba a než by bylo s ohledem na ekonomický cyklus běžné. Příprava staveb a jejich výstavba je dlouhodobá záležitost. Běžný bytový dům se …

V Praze se letos nezačalo stavět ani sto bytů

Letošní studený leden zmrazil nejen naše sjezdovky, ale celé české stavebnictví. Stavební produkce podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) meziročně propadla o 13,2 procenta. V celé republice byla …

Praha chce změřit rychlost stavebních úřadů

Rychlost stavebních a územních řízení je jedním z klíčových problémů, který trápí (nejen) pražský rezidenční trh. Pražští radní se proto nyní dohodli, že do konce června změří rychlost práce jednotlivých stavebních …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Kazítka způsobující poruchu ve spotřebičích neuvidíte, ale jsou tam

Rozhovor
Výrobci televizorů, praček, fénů nebo mobilních telefonů se dušují, že do svých spotřebičů nemontují žádná speciální kazítka, jejichž smyslem je porouchat přístroj, a přimět tak zákazníka, aby si koupil nový. Jenže podle průzkumu projektu Opravme Česko se více než 75 procent dotázaných setkalo s tím, že se zejména elektrické výrobky rozbijí krátce po konci záruční lhůty. Zákazníci jsou přesvědčeni, že nejde o …

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru