Vklady obyvatel rostou výrazně pomaleji, než úvěry

Názor
Měsíc co měsíc potvrzovaly bankovní statistiky vysoké nárůsty úspor domácností, především těch s vyššími příjmy, které končily na bankovních účtech. Tak jako jinde v Evropě, obyvatelstvo odkládalo útraty a šetřilo. Ekonomové do značné míry doufali, že otevření ekonomiky a podstatně lepší epidemiologická čísla se promítnou do ochoty utrácet, což by pro hospodářské oživení znamenalo velkou vzpruhu.
Bankovní vklady obyvatel rostou výrazně pomaleji, než úvěry. Ilustrační foto: Pixabay.com

V našem komentáři za duben jsme psali, že je jen otázkou času, kdy vklady obyvatel v bankách překonají hranici tří bilionů korun, přičemž ovšem rychlý nárůst vkladů nebylo možné interpretovat jako dobrou zprávu.

Jak vyplývá z bankovní statistiky České národní banky (ČNB) za červen, vklady v korunách a cizí měně sice nadále rostou, ale oproti květnovému přírůstku vkladů o necelých šest miliard korun, se dynamika dále zvolnila na přírůstek ve výši 3,6 miliardy (na 2,971 bilionu korun).

Oproti dubnovým čtyřiceti miliardám je to výrazné snížení tempa a tedy i dobrá zpráva. Nicméně od vypuknutí covidu-19 jde o kumulovaný vzestup vkladů o 413,6 miliard korun, meziročně pak o 291,3 miliardy korun. Není třeba zdůrazňovat, že úspory jsou v populaci rozloženy velmi nerovnoměrně.

Úvěry obyvatelstvu zejména díky neutuchajícímu zájmu o hypotéky rostou také, a saldo mezi vklady a úvěry tak klesá. Nový byznys u hypoték byl v červnu rekordní, kam až paměť sahá. To souvisí se snahou využít stále nízkých sazeb před jejich očekávaným zvýšením. Vysoký zájem je i o refinancování hypoték.

Živnostníci, evidovaní ve statistikách jako separátní kategorie, si začali o trochu více půjčovat, avšak i jejich úložky u bank nadále rostou a jejich tradiční (dvacet let trvající) kladné saldo mezi vklady a úvěry se tak stále zvyšuje.

Jasným potvrzením konjunktury by byly také rostoucí firemní úvěry na provozní účely a investice, a nižší hromadění hotovosti na účtech, a tedy výraznější pokles salda mezi firemními vklady a úvěry. To se zatím naplnilo jen částečně.

Vklady sice nepatrně poklesly, ale to se stalo i v případě úvěrů a kladné podnikové saldo v červnu o necelých šest miliard korun stouplo na bezmála 118,5 miliardy korun. Jde přitom o nový fenomén, který se poprvé za existenci novodobé ČR objevil loni v červenci.

Důležité přitom je, že v podstatě neevidujeme nárůst objemu nevýkonných úvěrů, alespoň ne na sektorové úrovni, byť se značnými rozdíly mezi jednotlivými obory. Jejich celkový objem v podnikové sféře meziměsíčně narostl o necelých 600 milionů korun, zatímco u živností o miliardu klesl (při podstatně nižším objemu celkové úvěrové angažovanosti – pozn. aut.), u obyvatelstva zůstal v podstatě beze změny.

Pro stabilitu bankovního sektoru, a tedy i vašich vkladů, jsou to spolu s rychlým hospodářským oživením a minimální nezaměstnaností v podstatě samé dobré postcovidové zprávy. Jen aby to vydrželo.

Autor je hlavní poradce České bankovní asociace
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Vklady obyvatel jsou opět o něco blíže hranici tří bilionů korun

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB