Vklady obyvatel stále rostou, u firem a živností klesají

Názor
Vklady obyvatel v bankách, počítáno v korunách i cizí měně, překonaly hranici tří bilionů korun, což se stalo již v srpnu. V září podle bankovní statistiky sestavované Českou národní bankou (ČNB) vklady dále stouply, o téměř 10,6 miliardy korun.
Firemní hotovost na účtech v bankách klesla meziměsíčně o 10,4 miliardy korun. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zároveň však stouply i úvěry obyvatelstvu meziměsíčně o 19,3 miliardy korun, zejména díky pokračující poptávce po hypotékách. Výsledné saldo tak meziměsíčně kleslo z 1,133 bilionu korun v červenci a srpnových 1,123 bilionu korun na 1,115 bilionu korun v září.

Živnostníci, evidovaní ve statistikách jako separátní kategorie, v podstatě drželi svoje úvěry v bankách na nezměněné úrovni, ale oproti předchozímu měsíci zaznamenáváme v září dosti výrazný pokles vkladů, o téměř deset miliard korun, což se promítlo i do poklesu salda vůči bankovnímu sektoru.

Živnosti stále mají na vkladech o 127,6 miliardy korun více, než kolik si od bank vypůjčili, což je stav, který trvá již od začátku tisíciletí.

V září stoupla poptávka po úvěrech v případě firem, kde nárůst představoval meziměsíčně solidních 27,8 miliardy korun, tedy dvakrát více než v srpnu. Naopak firemní hotovost na účtech v bankách klesla meziměsíčně o 10,4 miliardy korun, a kleslo tedy i podnikové saldo ze 120,3 miliardy korun v srpnu na zářijových 82,1 miliardy.

PSALI JSME:
Lidé už mají v bankách uloženy více než tři biliony korun

Stojí za zmínku, že samotná existence kladného salda, kdy firmy mají v bankách více prostředků uloženo, než si na úvěrech vzaly, je v podstatě mimořádný a nikoli pozitivně interpretovatelný jev, který se poprvé za existenci novodobé ČR objevil loni v červenci.

V podstatě to neznamená nic jiného, než že firmy raději drží hotovost, než aby investovaly, negativním reálným úrokovým sazbám navzdory, což by za oceánem označili za příznak nedostatečné dravosti („lack of animal spirits“, pozn. aut.).

Nadále příznivý je však vývoj u firemních nevýkonných úvěrů, neboť po tříměsíční stagnaci na hladině 4,2 procenta jejich podíl v září poklesl na čtyři procenta. To je hluboko pod devíti procenty z prosince 2010, a podstatně méně, než se před rokem touto dobou očekávalo.

Zároveň je zapotřebí upozornit, že velké odstávky v nejdůležitějším českém průmyslovém oboru – výrobě automobilů a dílů k nim, dále inflace u průmyslových vstupů a přetrvávající poruchy v dodávkách mohou vést ke zvratu v dosud až nečekaně příznivém vývoji.

Autor je hlavní poradce České bankovní asociace
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Vklady obyvatel rostou výrazně pomaleji, než úvěry

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Koruně se na úvod týdne dařilo

Do velikonočního týdne vstoupily středoevropské měny povzbudivě. Polský zlotý, maďarský forint i česká koruna během pondělní seance posilovaly. Společným jmenovatelem byl slábnoucí dolar na trhu s eurem, což lze ale …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daň ze štěstí se může týkat každého

Poradna
Máváte tím kouzelným papírkem a blaženě se usmíváte – konečně jsem vyhrál, štěstí mi snad spadlo z nebe. Je to radost pochopitelná, ale trochu předčasná, protože než výhra v loterii, kurzové sázce či jiné hazardní hře z nebe dopadne až do výhercova klína, ztratí se 15 procent objemu.