Lidé už mají v bankách uloženy více než tři biliony korun

Názor
V našem dubnovém komentáři jsme psali, že je jen otázkou času, kdy vklady obyvatel v bankách, počítáno v korunách i cizí měně, překonají hranici tří bilionů korun. V červenci chybělo pouhých devět miliard korun.
Lidé už mají v bankách uloženo přes tři biliony korun. Úspory jsou v populaci rozloženy velmi nerovnoměrně. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Z bankovní statistiky České národní banky (ČNB) za srpen jednoznačně vyplývá, že avizovaná meta byla, při meziměsíčním navýšení vkladů obyvatelstva o 9,3 miliardy, nejen dosažena, ale o 394 miliony korun i nepatrně překonána. Není třeba zdůrazňovat, že úspory jsou v populaci rozloženy velmi nerovnoměrně a koncentrují se do příjmově silných decilů.

Úvěry obyvatelstvu rostou zejména díky čilé poptávce po hypotékách. Celkově půjčky meziměsíčně stouply o 18,7 miliardy korun, tedy dvojnásobně rychleji, než vklady. Saldo tak meziměsíčně kleslo z 1,133 bilionu korun na 1,123 bilionu korun.

Živnostníci, evidovaní ve statistikách jako separátní kategorie, v podstatě drželi svoje úvěry v bankách na nezměněné úrovni, ale opět výrazněji zvedli úložky o 2,4 miliardy korun, což se promítlo i do nárůstu salda na 137,6 miliardy korun, jež bylo poprvé zaznamenáno před dvaceti lety a v podstatě kontinuálně roste.

Oživení ekonomiky se pozná na výrazném růstu poptávky firem po úvěrech, a naopak snižování hotovosti na účtech v bankách, neboť investiční projekty nabízejí podstatně lepší zhodnocení finančních prostředků. Od jara však přicházejí dost smíšené signály.

PSALI JSME:
Lidé mají v bankách uloženy už téměř tři biliony korun

V srpnu například firemní úvěry na provozní účely a investice stouply o 12,3 miliardy korun, což je solidní, ale zároveň na vkladových účtech přibylo 17,6 miliardy korun a kladné podnikové saldo tak v srpnu stouplo ze 115,1 na 120,3 miliardy korun.

Přitom samotná existence kladného salda, kdy firmy mají v bankách více prostředků uloženo, než si na úvěrech vzaly, je nový fenomén, který se poprvé za existenci novodobé ČR objevil loni v červenci.

Nadále příznivý je vývoj u nevýkonných úvěrů, byť se značnými rozdíly mezi jednotlivými obory. Podíl nevýkonných podnikových úvěrů stagnuje již tři měsíce za sebou na hladině 4,2 procenta, což je hluboko pod devíti procenty z prosince 2010, a podstatně méně, než se před rokem touto dobou očekávalo.

Ještě podstatně lepší je platební morálka u domácností s hypotékou, kde je podíl nevýkonných úvěrů 0,85 procenta, což je nejméně v letošním roce a na dohled historických minim (0,8 %). Kvalita portfolií v Česku působících bank tak potvrdila, že patří nadále mezi nejlepší v Evropě.

Autor je hlavní poradce České bankovní asociace
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Kolik nemovitostí se dostane na trh kvůli nespláceným hypotékám?

Zavřít reklamu ×
  1. Někdo by se mohl zamyslet a najít se investor apod. dobrej finančník a nabízet podstatně lepší zhodnocení peněz než banky!Banka je tak akorát na to aby se nakrm,ila prachama a pomalu ani nedá odškodné ohledně inflace.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Koruna neoslabuje pouze díky ČNB

Závěr týdne byl na devizových trzích nezajímavý. Nejobchodovanější měnový pár na světě se v závěru týdne držel stabilní u 1,055 USD/EUR a navázal tak na klidný kurzový vývoj z celého týdne. Zveřejněná data v průběhu …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB