Vláda dosud nejednala s menšími prodejnami. Jejich úloha v uzavřených obcích je přitom klíčová

Názor
Prosíme vládu, aby už s námi konečně začala jednat. Již dlouhou dobu a v posledních 14 dnech intenzivně upozorňujeme na nutnost podpory českých prodejen na vesnicích. V Olomouckém kraji je již uzavřeno několik desítek obcí. Lidé z nich nesmí vyjíždět, zároveň ale musí mít možnost obstarat si základní potřeby přímo ve své obci.
Úloha menších prodejen v uzavřených obcích je klíčová. Ilustrační foto: FAEI.cz

Právě k tomu by měly sloužit menší lokální prodejny, protože zahraniční řetězce nikdy nebudou schopny distribuovat zboží do malých obcí. Pokud se uzavřou hranice kompletně, tak hrozí, že zahraniční řetězce nebudou mít přísun zboží k prodeji.

V následujících dnech kvůli prevenci očekáváme uzavření hypermarketů či výrazné omezení jejich provozu. V současné chvíli totiž z hlediska možné nákazy novým koronavirem fungují jako časovaná bomba. Za takové situace hlavní úlohu z hlediska potravinové obslužnosti převezmou menší prodejny. Budou však potřebovat výraznou pomoc od státu a jeho složek. Ať už jde o distribuci, logistiku či samotné obsloužení zákazníků.

V tuto chvíli je z našeho pohledu nejvyšší čas začít tento problém řešit. Nejlépe je to vidět v Olomouckém kraji, kde se uzavření více než dvou desítek obcí týká i našich prodejen. Zástupci státu musí pochopit, že obchod není až druhotná věc. Náš velkoobchod CBA Nuget zásobuje nejen prodejny, ale i vývařovny v nemocnicích, psychiatrických léčebnách, ve věznicích nebo část armády.

Pokud nebudeme schopni dodat zboží kvůli úplné absenci pomoci státu například do nemocnice, co se stane? Nemocnice bez stravy pro pacienty nebude schopná provozu. Pokud nebudeme schopni zásobovat vesnické prodejny, co se stane v případě jejich uzavření, jak se to stalo nyní v Olomouckém kraji? Lidé budou stále nuceni vyjíždět do měst.

Vyzýváme proto tímto vládu, aby s námi začala o tomto problému jednat. Objemy nákupů jsou již nyní enormní, po uzavření hypermarketů či výrazném omezení jejich provozu tento tlak dolehne i na menší prodejny. Ty však potřebují s orgány státu koordinovat krizová řešení.

Autor je předseda Družstva CBA CZ
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Tradiční trh s potravinami má silnější postavení ve všech sousedních státech

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Stočený tachometr Čechům nevadí. Chtějí slevu a podléhají emocím

Průzkum
Opravdu to českým řidičům tak vadí? Pro většinu motoristů není stočený tachometr důvodem k tomu, aby se poohlédla po jiném autě. Kupující ale v takovém případě požadují slevu. Vyplynulo to z průzkumu společnosti Cebia, která už téměř tři desítky let pomáhá motoristům bojovat proti nekalým praktikám při prodeji použitých vozů.
Rolovat nahoru