Vláda předkládá další návrh na regulaci provizí

Další verze zákona o pojišťovnictví je na světě. Ve středu odsouhlasili novelu ministři s přáním, aby ji poslanci schválili již v dubnu v prvním čtení a odvrátili tak hrozbu pokuty ze strany EU. Podobný průběh si přejí v případě legislativy o pojišťovacích zprostředkovatelích a likvidátorech pojistných událostí.

Ilustrační foto: FAEI.cz

Právě provize pojišťovacích zprostředkovatelů byly v loňském roce příčinou největší koaliční roztržky (duel A. Babiš – L. Šincl) i toho, že poslanci v listopadu zákon o pojišťovnictví poslali k přepracování. Ministerstvo financí předložilo novelu vládě znovu již v lednu, tentokrát bez pasáží upravujících regulaci provizí s tím, že se toto ožehavé téma bude řešit samostatným zákonem. K tomu také dochází, ale opozice si vymínila, že oba zákony budou přijaty společně.

Zatímco u zákona o pojišťovnictví se předpokládá hladké přijetí a jedná se především o sladění domácí legislativy pro činnost pojišťoven s evropskou, návrh ministerstva financí týkající se regulace provizí zprostředkovatelů pojištění se očekával s mírným napětím.

Výsledkem je kompromis předchozích návrhů, podle kterého má být prodloužena doba pro výplatu provizí u životního pojištění na pět let. Stávající legislativa totiž o rozložení výplaty provizí u životních pojistek nehovoří, ale obvykle se vyplácí v rámci uzavření smlouvy a může dosahovat až dvojnásobku ročního pojistného. reklama

Změna ve vyplácení provizí se má týkat všech typů životních pojistek, včetně těch, které kryjí jen pojištění rizik, což silně kritizují zprostředkovatelé pojištění. Nevztahuje se ale na jednorázově placené pojištění nebo pojistky, u nichž je provize vyplácena rovnoměrně. Při předčasném ukončení smlouvy bude muset zprostředkovatel poměrnou část provize klientovi vrátit. Stejně tomu bude s pořizovacími náklady při výpočtu tzv. odkupného u pojistných smluv.

Návrh nijak neupravuje maximální výši pojistného a především nestanoví strop pro výši provize. Návrh novely však pojišťovnám umožní, aby vyplácely zprostředkovatelům životních pojistek zálohy na provizi. Kolik to bude, závisí na jejich dohodě.

Chystané změny mají především zabránit takzvanému přetáčení smluv na životní pojištění. Jedná se o situaci, kdy  zprostředkovatel nutí klienta, aby předčasně zrušil pojistku a nahradil ji novou, pro klienta údajně lepší. Ve skutečnosti se však jedná především o to, že zprostředkovatel opakovaně dostává provizi z kapsy klienta.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Právo

Závěť má sepsáno sedm procent lidí nad 50 let

Přestože u nás závěti nejsou běžnou praxí, poslední vůli sepisuje stále více Čechů – vloni to bylo téměř 21 tisíc Čechů. Rostoucí počet závětí potvrzují jak statistiky Notářské komory ČR, tak aktuální šetření …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru