Vláda připravila ČEZ o 46 miliard korun jeho hodnoty. Raiffeisenbank předvídá prudký pád akcií firmy

Názor
Akcie ČEZ padají, za necelý týden o takřka 15 procent. Ve čtvrtek jejich cena klesla o zhruba devět procent. Energetická společnost tak jen za jeden den přišla o 46 miliard své tržní hodnoty.
Návrh vlády oslabuje důvěru investorů v tuzemský kapitálový trh. Oslabuje zejména pozici menšinových akcionářů ČEZ, což pak podrývá ochotu investorů dále akcie podniku držet. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Důvodem je to, že Fialova vláda schválila návrh nové legislativy, která by usnadnila zestátnění podniku či jeho části. Nyní je třeba souhlas 90 procent akcionářů, stačilo by 75 procent. Stát přitom zhruba 70 procent podniku. Návrh nyní míří do sněmovny.

Návrh vlády oslabuje důvěru investorů v tuzemský kapitálový trh. Oslabuje zejména pozici menšinových akcionářů ČEZ, což pak podrývá ochotu investorů dále akcie podniku držet. Zvýšená nejistota pak zásadně přispívá k poklesu tržního ohodnocení ČEZ.

Investory už v minulém týdnu vyplašila čtvrteční analýza Raiffeisen Bank International, podle které akcie ČEZ do roka spadnou na úroveň 600 korun za kus. Nyní se prodávají za 1 048 korun za kus. I tato analýza přispívá k jejich propadu.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
ČEZ: Nový návrh zákona o přeměnách společností podstatně snižuje kvórum

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB