ČEZ: Nový návrh zákona o přeměnách společností podstatně snižuje kvórum

Názor
Nový návrh vlády o přeměnách obchodních společností a družstvech podstatně snižuje kvalifikovanou většinu, která je nutná k restrukturalizaci (rozdělení, pozn. aut.). Podle nového návrhu stačí ke schválení přeměny společností 75 procent akcionářů přítomných na valné hromadě (platná legislativa vyžaduje 90 % všech akcionářů).
Pokud vláda skutečně plánuje ovládnout kritickou infrastrukturu na výrobu elektřiny, což jsou zejména jaderné elektrárny, musela by ke stávající tržní ceně nabídnout minoritním akcionářům výraznou prémii. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Vzhledem k faktu, že stát kontroluje prostřednictvím Ministerstva financí téměř 70 procent všech akcií společnosti ČEZ, bude si moci po navrhované úpravě odhlasovat prakticky jakýkoliv návrh.

Pokud vláda skutečně plánuje, jak se nechali již několikrát slyšet její představitelé včetně premiéra, ovládnout kritickou infrastrukturu na výrobu elektřiny, což jsou v našich očích zejména jaderné elektrárny, musela by ke stávající tržní ceně nabídnout minoritním akcionářům výraznou prémii.

Při ceně 1 100 korun za akci ČEZu je zjednodušeně hodnota minoritního podílu někde kolem 175 miliard korun. Předpokládáme, že tato cena by se ještě musela navýšit o prémii (například při vytěsnění u francouzské společnosti EDF to bylo 50 %). V tomto případě by to znamenalo miliard korun. V současné rozpočtové situaci to není malá částka.

Podle nového návrhu by si stát na valné hromadě mohl snadno odhlasovat rozdělení například na dvě společnosti (výroba a zbytek). Akcionáři by místo jedné akcie vlastnili akcie dvou společností.

PSALI JSME:
Vláda plánuje ovládnout klíčové domácí elektrárny

Stát by mohl podíl v jedné zcela prodat a ze druhé vytěsnit minority. Samozřejmě bude záležet na detailech jakékoli možné transakce nebo sérii transakcí. Nicméně stále bude nutné nabídnout minoritám prémii.

Návrh musí projít legislativním kolečkem (parlament, senát, podpis prezidenta). Vzhledem k síle současné vládní koalice předpokládáme, že návrh bude schválen. Nicméně nečekáme, že se to stihne do nadcházející valné hromady, která je na programu 26. června 2023.

V reakci na tuto zprávu akcie ČEZu padají přes osm procent a vypadá to, že investory zachvátila panika. Vzhledem k důležitosti nové zprávy a nezveřejnění dalších detailů bychom čekali, že Burza cenných papíru Praha obchodování s ČEZem pozastaví do doby, než se situace uklidní.

Připomínáme, že ČEZ má na celkovém objemu pražské burzy dlouhodobě více než 50procentní podíl a je pro domácí burzu, aspoň tak jak ji známe dnes, naprosto klíčový.

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Akciové trhy: Pražská burza hlavně o ČEZu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Jysku meziročně klesly finanční výsledky

Společnost Jysk Česká republika dosáhla ve finančním roce 2022/23 obratu 4,53 miliardy korun s provozním ziskem 1,06 miliardy korun. Firma o tom informovala redakci FAEI.cz s tím, že finanční rok, který v Jysku …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Také risknete práci načerno?

Poradna
Na tohle rozhodnutí nadávají statisíce lidí, nespokojenost projevují malí i velcí zaměstnavatelé, a přesto nelze změny týkající se od července 2024 tzv. dohodářů jednoznačně odsoudit. Ale ani přivítat s nadšením. Měly ztížit vyhýbání se daním a odvodům i ztížit život především předčasným důchodcům, kteří v posledních letech vyměnili pracovní poměr za práci na dohodu.