Vláda zvyšuje životní minimum, fajn. Měla by ale současně reformovat a nepodceňovat možné dopady koronaviru

Názor
Česká ekonomika i pře své zpomalení stále roste, mzdy jakbysmet, inflace je letos nejrychlejší za takřka osm let a bude zjara možná i čtyřprocentní. Takže zvýšení existenčního a životního minima poprvé po osmi letech má své opodstatnění. Celková cenová a mzdová hladina v ekonomice stoupá, tudíž je smysluplné, aby rostla i zmíněná minima. Jinak ztratí svůj dosavadní význam.
Ministerstvo financí podceňuje možný dopad nákazy koronavirem na čínskou a zprostředkovaně také českou ekonomiku. Foto: Wikimedia.org, ŠJů

Jiná věc je, že navýšení minim znamená navýšení veřejných výdajů. Z kapsy daňového poplatníka tak půjde víc peněz na potřebné, kteří jsou potřební objektivně, ale i na ty, kteří jsou potřební spíš jen z moci úřední. Politici tomu rádi říkají solidarita.

Poslední dobou je v prosazování solidarity zvláště aktivní sociální demokracie. Strana s jen málem vládní odpovědnosti chce rozdávat horem dolem. A pochopitelně zdaleka nejen navyšováním minim. Čili solidarita může ve skutečnosti v některých případech maskovat kupování voličských hlasů na účet daňového poplatníka.

Celkově ale platí, že vláda podceňuje tlak, pod nímž se letos ocitá státní kasa. A dále přidává a přidává. Ministerstvo financí například podceňuje možný dopad nákazy koronavirem na čínskou a zprostředkovaně také českou ekonomiku.

PSALI JSME:
Životní minimum vzroste na 3 860 korun

V aktuální prognóze vychází ministerstvo financí z předpokladu, že Čína letos poroste tempem 5,8 procenta. Přitom například ratingová agentura S&P Global Ratings počítá ve své nové, únorové prognóze s tím, že čínská ekonomika poroste jen tempem pěti procent. Právě kvůli koronaviru.

Pokud Čína poroste tempem pěti procent, a nikoli 5,8, znamená to dle výpočtu České národní banky zhruba o 0,2 desetiny procentního bodu slabší růst české ekonomiky. Ta tak kvůli čínskému zpomalení může přijít až o desítky miliard korun. Státní kasa by pak byla tenčí o nějaké ty miliardy.

Protože bude čelit vyšším výdajům třeba i kvůli zmíněnému navýšení minim a dalších dávek, je třeba nutně hledat také úspory a provádět reformy – třeba penzijní nebo tu týkající se financování veřejné zdravotní péče. To se ale zatím příliš neděje.

Autor je hlavní ekonom Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Česko podceňuje možný dopad koronaviru na tuzemskou ekonomiku

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Výrazný propad indexu nákupních manažerů

První měkké ukazatele už naznačují sílu dopadu koronavirové nákazy na český průmysl. První známky byly patrné z průzkumu důvěry, další ukazuje právě dnešní PMI (index nákupních manažerů – pozn. red.), který vychází …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru