Vnitrostátní lety se v pětině zemí blíží úrovním před pandemií. Česka se to netýká

V pětině zemí, které byly předmětem studie společnosti Mastercard, se už zájem o vnitrostátní leteckou dopravu vrátil alespoň na 90 procent stavu před pandemií. Ve zbylých státech však globální cestovní ruch ožívá značně nerovnoměrně. Oproti tomu globální výdaje za pohonné hmoty jsou třináct procent nad maximem roku 2019 a potvrzují oživení silniční dopravy.
Ačkoliv v mnoha zemích došlo k velmi výraznému oživení vnitrostátních letů, celý se segment nedokáže vzpamatovat ze dne na den. Ilustrační foto: Pixabay.com

Provedená analýza dostupných dat ukazuje, že se pětina zemí zahrnutých do studie již dokázala vrátit alespoň na 90 procent předpandemické úrovně vnitrostátních letů. V některých zemích objem vnitrostátních letů stav před pandemií dokonce překračuje. To se týká například Spojených států, Austrálie nebo Francie.

Jinde však zůstává vnitrostátní letecká doprava na zlomcích původních hodnot, například v Kanadě, Thajsku nebo na Novém Zélandu. „Ačkoliv v mnoha zemích došlo k velmi výraznému oživení vnitrostátních letů, celý se segment nedokáže vzpamatovat ze dne na den. Pandemie způsobila pokles výdajů v cestovním ruchu na úroveň, jaká tu nebyla víc než patnáct let,“ uvedl Bricklin Dwyer, hlavní ekonom společnosti Mastercard a vedoucí institutu Mastercard Economics Institute.

Vnitrostátní letecká doprava není v České republice tolik frekventovaná. V počtu mezinárodních letů bylo Česko v květnu na 35 procentech ve srovnání s posledním čtvrtletím roku 2019. Z toho lety za účelem obchodních cest dosahovaly 23 procenta ve srovnání s posledním čtvrtletím roku 2019 a lety za účelem rekreace 44 procenta.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena