
V roce 2021 budou takových domácností statisíce. Cena vodného a stočného vzroste ovšem napříč republikou, průměrně o čtyři až pět procent, tedy citelně nad mírou inflace. Inflace v roce 2021 postupně zpomalí k úrovni dvou procent.
Z klíčových vodárenských společností zatím největší zdražování oznámila společnost Vodárny a kanalizace Židlochovicko, která odběratelům od ledna navyšuje cenu vody o 9,9 procenta, jak plyne z údajů portálu Naše voda.
Více než šestiprocentního zdražení se dočkají také třeba obyvatelé Ivančicka nebo Znojemska.
Právě na Ivančicku, kde tamním obyvatelům vodu zajišťuje akciová společnost Vodárenská, mají takřka nejdražší vodu v zemi, když za ni v příštím roce v rámci úhrady vodného a stočného zaplatí 112 korun za metr krychlový.
Pro srovnání, na Krnovsku zaplatí za totéž jen zhruba polovinu, přesněji 56,10 koruny. Společnost Krnovské vodovody a kanalizace patří k nejlevnějším v zemi.
Zdražení vody v příštím roce tak vodárenským společnosti v průměru pokryje inflaci. Zbude jim na další výdaje, včetně těch na investice do vodovodní infrastruktury, která je na řadě míst země, včetně metropole Prahy, stále historicky podfinancovaná.
Kromě inflace a nutnosti investic do zastaralých vodovodních řadů odráží růst vodného a stočného dozvuk citelného vzestupu mezd napříč ekonomikou, které pochopitelně rostly i vodohospodářům, nebo zdražování energií typu elektřiny.
Jak růst mezd, tak právě cen elektřiny ovšem letos kvůli koronavirové krize zpomalil, případně nastal dokonce jejich pokles. V roce 2022 i kvůli slabší inflaci příštího roku proto ceny vody porostou mírněji, než v roce 2021 nebo než letos.
Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)