Vstup do nového roku se tuzemskému průmyslu příliš nevydařil

Názor
Lednové výsledky průmyslu jsou v souladu s tím, co už naznačovaly průzkumy, a rozhodně nevyznívají pozitivně. Ve srovnání s prosincem se výroba propadla o 2,7 procenta, a to zejména v důsledku nepříznivého vývoje v automobilovém průmyslu.
Slabá čísla nepřišla pouze z dominantního automobilového průmyslu, ale v mínusu byla většina průmyslových oborů včetně výroby elektrických zařízení, elektroniky nebo třeba potravin. Ilustrační foto: TPCA

Když k tomu připočteme únorové omezování produkce automobilek a slabý březnový náběh tak je evidentní, že z motoru ekonomiky se stává její brzda. Slabá čísla však nepřišla pouze z dominantního automobilového průmyslu, ale v mínusu byla většina průmyslových oborů včetně výroby elektrických zařízení, elektroniky nebo třeba potravin.

Pozitivně nevyznívají ani nové zakázky, které sice mírně rostou, ale vzhledem k tomu, že se počítají v běžných cenách, lze vlastně už mluvit o poklesu.

Průmysl zažívá slabší období vyvolané útlumem domácí i zahraniční poptávky. Částečně se ještě navíc musí vypořádávat s výpadky v dodavatelských řetězcích. Je proto pravděpodobné, že tentokrát už ekonomiku bude táhnout do mínusu, a nikoliv ji v jejím poklesu brzdit jako ještě v závěru roku.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Český průmysl drtí kleště energetické drahoty a hrozby recese

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Dana Drábová: Nejdražší elektřina je ta, kterou si nevyrobíte doma

Rozhovor
„Myslím si, že bychom měli přemýšlet i o tom, že pod rouškou libého cíle snižování skleníkových plynů se také skrývá velmi pragmatická úvaha. Potřebujeme se zbavit závislosti na všech nepřátelských režimech, které spravují země, odkud dovážíme zejména ropu a plyn,“ říká v rozhovoru Dana Drábová, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.