Výhled na čtvrté čtvrtletí (4.): Spready rizikových dluhopisů se budou rozšiřovat. Teď vládne kvalita

Dvouprocentní reálná úroková míra je sice příležitostí pro střadatele, ale ohrožuje vypůjčovatele a růst. Dlouhodobě se reálná úroková míra udržela nad dvěma procenty pouze v letech 2005 až 2007, před globální finanční krizí. Bylo by naivní očekávat, že dnešní reálné sazby na historických maximech neohrozí riziková aktiva.
Investiční firemní dluhopisy teď v průměru nabízejí 5,1% výnos, což je nejvíce od roku 2008. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Stagflace se prohlubuje a centrální banky drží sazby vysoko, takže se zhorší úvěrové fundamenty společností. Podniky se musí vyrovnat s vyššími náklady financování, a zda budou schopné se jim přizpůsobit, záleží na jejich úvěrové kvalitě.

Právě teď je spread mezi rizikovými a investičními firemními dluhopisy stejně úzký před pandemií a rizikové obligace vynášejí v průměru o 270 bazických bodů více než investiční.

Zdroj: Saxo Bank/Bloomberg

Proto očekáváme dekompresi a rozšíření spreadu mezi rizikovými a investičními bondy s tím, jak poroste objem nesplácených úvěrů a ukazatele úrokového krytí budou pod čím dál větším tlakem.

Zůstáváme i nadále opatrní a sázíme na kvalitu, nikoli na riziko. Investiční firemní dluhopisy jsou atraktivní a nabízejí teď v průměru 5,1% výnos, což je téměř nejvíc od roku 2008.

Autorka je hlavní odbornice Saxo Bank na instrumenty s pevným výnosem
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena