Výhled na čtvrté čtvrtletí (5): Na komoditních trzích roste napětí, ale reálné výnosy pomáhají

Společnost Saxo Bank publikovala svůj výhled na letošní čtvrté čtvrtletí na globálních trzích, obsahující kromě tipů, do čeho investovat, také informace o nejrůznějších makroekonomických trendech, které budou mít dopady na investory i trhy. V pátém ze série článků dostává slovo Ole Hansen, hlavní komoditní stratég společnosti.
Pokud má zlato znovu zaujmout investory, musí se dostat nad 1835 dolarů za unci, říká Ole Hansen, hlavní komoditní stratég Saxo Bank. Ilustrační foto: Pixabay.com

Tento rok byl zatím pro komodity velice příznivý a my očekáváme jejich další vzestup, a to nejen ve čtvrtém čtvrtletí. Za výrazným růstem cen, který jsme letos zaznamenali u mnoha klíčových komodit, stojí prudký nárůst spotřebitelských výdajů po covidem způsobeném omezení ekonomiky – největší, co si kdo pamatuje.

V Evropě, Číně i USA se začínají utlumovat vládní výdaje a státní dávky, a tak se postupně ochlazují i trhy. Problémy na straně nabídky však podle našeho názoru dál poženou ceny vzhůru, a to navzdory pomalejší růstové trajektorii.

Před začátkem posledního letošního čtvrtletí stoupl Bloomberg Commodity Index – který vychází z koše nejvýznamnějších komoditních futures rozdělených rovnoměrně mezi zemědělství, energetiku a kovy – o 25 procent a toto zvýšení bylo možné pozorovat ve všech sektorech, až na drahé kovy.

Drahé kovy a zejména zlato se v současném pásmu drží už více než rok. Až na neúspěšný pokus stříbra o průlom nad třicet dolarů v prvním čtvrtletí zůstávají oba kovy vězet ve svých pásmech, i když se nyní zlato snaží ze všech sil najít cestu z dvousetdolarového pásma mezi 1700 a 1900 dolary.

V uplynulém kvartálu byla pozoruhodná právě neschopnost zlata zazářit navzdory dalšímu propadu výnosů amerických vládních dluhopisů, zejména desetiletých reálných výnosů, které v jistém okamžiku dosáhly rekordního minima -1,2 procenta.

Prudce rostoucí ceny elektřiny a zemního plynu pocítili už i mimo Evropu, když se poptávka při vlnách veder nesetkala s odpovídající odezvou producentů. Navíc bylo v posledním kvartálu vyprodukováno nejméně větrné energie za celé roky, a tak se zvyšuje tlak na tradiční paliva, jako jsou uhlí a zemní plyn.

Na severní polokouli brzy udeří zima, ale v důsledku výše uvedeného je hladina zásob nejen v USA, ale hlavně v Evropě výrazně pod průměrem posledních let. Pokud nebude nadcházející zima nezvykle teplá nebo se nezvýší toky LNG, případně plynu dodávaného z Ruska již zanedlouho otevíraným plynovodem Nord Stream 2, čekají evropské spotřebitele a energeticky náročná odvětví neveselé – a drahé – zimní měsíce.

I nadále trváme na tom, že rostoucí ceny prakticky všeho znamenají, že inflace nebude pouze krátkodobá. Navíc už máme vrchol růstu nejspíš za sebou, a tak nejsou výhledy pro akciové trhy tak růžové, jak by se mohlo zdát.

Když k tomu přidáme vyhlídky na nepříliš agresivní akce centrálních bank, zdá se, že nás čeká další období zvýšené poptávky po diverzifikaci a bezpečných investicích. Pokud má zlato znovu zaujmout investory, musí se dostat nad 1835 dolarů (za troyskou unci, pozn. red.), ovšem jakmile k tomu dojde, bude to signál pro návrat k absolutnímu maximu.

Autor je hlavní komoditní stratég Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena