Výhled pro průmyslovou výrobu napříč Evropou není příliš optimistický

Průmyslová výroba za letošní říjen hlásí slabší výsledky, než se čekalo, a v meziměsíčním vyjádření výroba dokonce výrazně klesla. V meziročním vyjádření vykázala průmyslová výroba růst 3,1 procenta, když rozhodující příspěvek měla výroba motorových vozidel, zatímco řada ostatních průmyslových odvětví vykázala meziroční pokles výroby.
Na poptávku a aktivitu v průmyslu má i nadále nepříznivý vliv růst nákladů, ať již jde o energie, další suroviny či o náklady na dopravu, což platí jak pro českou ekonomiku, tak pro Evropu obecně. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zároveň platí konstatování, že průzkumy z tuzemského průmyslu naznačují, že aktivita v tomto důležitém sektoru české ekonomiky bude klesat i v dalších měsících. Průmyslová výroba v říjnu po očištění o kalendářní efekty meziročně vzrostla o 3,1 procenta. Kalendářně neočištěný meziroční růst činil 2,9 procenta, zatímco finanční trh očekával v průměru růst o 7,2 procenta.

Celkovému výsledku opět výrazně napomohla výroba motorových vozidel, jež vzrostla meziročně o 34 procenta díky tomu, jak v automobilkách došlo ke zlepšení v dodávkách potřebných dílů. Loni automobilky čelily nedostatku čipů, což vedlo k odstávkám výroby. Letos se situace zlepšila, tento pozitivní srovnávací efekt ale bude v průběhu letošního závěrečného čtvrtletí vyprchávat.

K celkovému říjnovému růstu průmyslové výroby, jenž meziročně činil 3,1 procenta, přispěla výroba motorových vozidel v rozsahu téměř plných pěti procentních bodů. Za zmínku nicméně stojí, že jestliže v říjnu rostla výroba motorových vozidel meziročně o 34 procenta, tak letos v září meziroční růst činil 57,8 procenta.

Toto výrazné zpomalení meziročního růstu jde na vrub skutečnosti, že v meziměsíčním vyjádření, po očištění o sezónní vlivy, výroba motorových vozidel letos v říjnu klesla o deset procent. Odvětví výroby motorových vozidel zároveň bylo zásadním tahounem meziměsíčního poklesu tuzemské průmyslové výroby jako celku, jenž v říjnu činil 3,7 procenta.

Silný meziroční růst výroby na úrovni 12,3 procenta hlásí odvětví výroby počítačů a elektronických a optických přístrojů a zařízení, meziroční růst 10,4 procenta hlásí výroba elektrických zařízení. Pohled na ostatní odvětví zpracovatelského průmyslu je ale méně radostný, neboť zhruba polovina z nich vykázala letos v říjnu meziroční pokles výroby.

Pokles aktivity v tuzemském zpracovatelském průmyslu již několik měsíců naznačují průzkumy PMI, dle nichž na tento sektor ekonomiky nepříznivě dopadá vysoká inflace, jež tlačí dolů poptávku ze strany odběratelů.

Průzkumy PMI (index nákupních manažerů, pozn. red.) navíc signalizují pokles nových zakázek ve zpracovatelském průmyslu v řadě evropských zemí, což naznačuje pokles aktivity v průmyslu i pro nejbližší měsíce, jakkoliv čerstvé průzkumy za listopad v mnoha případech hlásí zmírnění tempa poklesu nových zakázek.

Oficiální statistika nových zakázek v tuzemském průmyslu hlásí pro letošní říjen meziroční růst 18,1 procenta. Při pohledu na údaje o dvouciferném růstu nových zakázek je ovšem dobré mít na paměti, že růst hodnoty zakázek je tažen jak zvýšením reálného objemu, tak výrazným růstem cen – a růst zakázek co do objemu proto asi není až tak silný.

Růst tuzemské průmyslové výroby za letošní říjen zaostal za očekáváním a bližší pohled na říjnová data ukazuje výrazný meziměsíční pokles výroby motorových vozidel. Průzkumy ze zpracovatelského průmyslu napříč Evropou včetně naznačují pokračující pokles nových objednávek, výhled pro průmyslovou výrobu v tomto ohledu není příliš optimistický.

Autor je hlavní ekonom společnosti Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek