Říjnová průmyslová produkce výrazně pod očekáváními

Názor
Průmyslová produkce v ČR v říjnu meziměsíčně klesla o výrazných 3,7 procenta po zářijové stagnaci. Meziročně byla díky nízké srovnávací základně vyšší o 2,9 procenta, čekal se však růst o 7,2 procenta. Říjnový výsledek tak značně zklamal, když zaostal za veškerými očekáváními.
Průmyslová produkce v Česku v říjnu po zářijové stagnaci meziměsíčně klesla o výrazných 3,7 procenta. Ilustrační foto: Pixabay.com

Ve zpracovatelském průmyslu byla produkce meziměsíčně nižší o 2,2 procenta po předchozím růstu o 0,2 procenta. Důvodem byl zejména nečekaný silný pokles výroby automobilů, která meziměsíčně propadla o deset procent.

Podle komentáře Českého statistického úřadu za tím stály obnovené problémy s dodávkami výrobních vstupů, nikoliv nedostatek poptávky. Ve zbytku zpracovatelského průmyslu výroba také převážně klesala, avšak pozvolnějším tempem.

Vezmeme-li v potaz aktuální nízká čísla maloobchodních prodejů, tak říjen podle tento týden zveřejněných měsíčních indikátorů představoval až neobvykle ostrý předěl ve vývoji ekonomiky pesimistickým směrem.

PSALI JSME:
Maloobchodní tržby v říjnu výrazně zklamaly

Je však těžké určit důvod, který by za takto razantním zlomem ve vývoji ekonomiky z měsíce na měsíc stál. Data z předchozích měsíců vypadala totiž poměrně optimisticky. To, že tuzemský hrubý domácí produkt v posledním letošním čtvrtletí opět klesne a ekonomika tedy vstoupí do recese, je teď již téměř jasné.

Jak hluboká tato recese bude, ukáže však až vývoj v dalších měsících, který poodhalí, zda říjnová data jsou jen dočasným výkyvem či zda předznamenávají silný negativní trend.

V přímém kontrastu s vývojem tuzemské průmyslové produkce jsou zveřejněná data z Německa. Zde průmyslová produkce naopak pozitivně překvapila, když meziměsíčně klesla pouze o 0,1 procenta.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Průmysl na sestupné dráze

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Změny v povinném ručení se dotknou i vás

Analýza
Kdo si myslel, že jsme si všechny změny v legislativě odbyli se začátkem roku, měl by zbystřit. S dubnem nám do života vstupují nová nařízení ohledně povinného ručení. Povinnost se rozšiřuje na více druhů vozidel, nově se týká provozovatele místo vlastníka a zvyšují se limity pro pojistné plnění.