Průmysl na sestupné dráze

Názor
Jak už průběžně naznačují ukazatele důvěry nebo indexy nákupních manažerů, není situace v průmyslu až tak růžová, jak jí doposud lakovala meziroční tempa růstu. V říjnu se produkce tohoto největšího tuzemského odvětví propadla meziměsíčně o 3,7 procenta, nicméně díky nízkým srovnávacím základům i to stačilo na meziroční plus 3,1 procenta.
Oproti září si v říjnu ve výrobě nejvíce pohoršil automobilový průmysl. Ilustrační foto: FAEI.cz

Oproti září si ve výrobě nejvíce pohoršil automobilový průmysl (-10 %), který sice ještě má balík nevyřízených zakázek, avšak zřejmě opět naráží na problémy se zásobováním. Vzhledem ke slabším loňským podzimním měsícům ovšem i tak byla výroba meziročně vyšší o 34 procenta.

Když se podíváme na výsledky za posledních několik málo měsíců v řadě, je vidět docela nepříznivý trend u těžebního průmyslu a energetiky, lámou se i tendence u zpracovatelského průmyslu.

Statistiky nových zakázek na první pohled vyznívají příznivě, avšak otázkou je, nakolik jsou vlastně ovlivněny inflací, protože se vykazují v běžných cenách.

PSALI JSME:
Tuzemská ekonomika v útlumu

V každém případě u automobilového průmyslu jsou o třetinu vyšší, takže známky útlumu zatím minimálně tato část průmyslu ještě nevykazuje.

Pro tuzemský průmysl bude zlomový přelom roku, kdy se objeví nejenom nové ceníky, ale bude zřejmé, s jak silnou poptávkou může průmysl počítat v následujících měsících. Velká část firem se bude muset vypořádávat s novými cenami energií a s odkladem objednávek doma i v zahraničí.

Pokles ekonomiky už průmysl nejspíše natolik nezbrzdí jako ve třetím čtvrtletí, a české hospodářství se oficiálně ponoří do inflační recese.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Česká ekonomika míří do mělké recese

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB