Vyhlídky českého průmyslu se dále zatemňují, koruna však přesto posiluje díky víkendovému příměří USA a Číny

Výhled tuzemského průmyslu se nadále zatemňuje. Index nákupních manažerů v českém zpracovatelském průmyslu, který sestavuje společnost Markit, vykázal v listopadu nejslabší zlepšení provozních podmínek od srpna 2016.
Na německý průmysl doléhá letošní zhoršení mezinárodních obchodních vztahů, hrozba obchodní války a přísnější testy a limity automobilových emisí. Foto: Pixabay

Průmyslníci čelili prvnímu poklesu objemu nových zakázek za poslední více než dva roky. Tíží je zejména zpomalení německé průmyslové výroby. Provozní podmínky v německém průmyslu se v listopadu zlepšily nejslabší měrou od března 2016.

V Německu, podobně jako v ČR, se výhled průmyslu postupně zatemňuje už od počátku letošního roku. Na německý průmysl doléhá letošní zhoršení mezinárodních obchodních vztahů, hrozba obchodní války a přísnější testy a limity automobilových emisí.

Právě tíseň, jež svírá německý průmysl, se zásadním způsobem neblaze promítá do poklesu zahraničního odbytu české průmyslové výroby. Tento pokles byl v listopadu nejvýraznější od roku 2012.

Stejně tak sentiment českých průmyslníků je na nejhorší úrovni za posledních šest let. Oslabení odbytu je vede k tomu, že pokračující růst cen vstupů – energií, mezd či výrobních surovin – adekvátně nepromítají do růstu svých produktů. To ve výhledu podvazuje jejich ziskovost a dále snižuje optimismus ohledně budoucnosti.

Nepříliš příznivá čísla z českého průmyslu se však příliš nepromítla do oslabení koruny. Česká měna dnes posiluje jak vůči euru, tak zejména dolaru. Důvodem je hlavně tříměsíční příměří v obchodní válce, na němž se o víkendu dohodly hlavy Spojených států a Číny.

Příměří již dnes stačilo povzbudit asijské akcie a zpevnit asijské měny. Příměří zmírňuje napětí v mezinárodních obchodních vztazích, což podporuje poptávku mezinárodních investorů po rizikovějších aktivech, včetně české koruny. Ta tak díky příznivému zahraničnímu vývoji posiluje navzdory nepříliš příznivým domácím zprávám.

Americký prezident Donald Trump v noci na dnešek podpořil náladu mezinárodních investorů svým tweetem, že Čína sníží a odstraní cla na americké automobily. Peking na ně nyní uvaluje čtyřicetiprocentní clo, přičemž 25 procentních bodů této celní sazby přidal jako odvetu za cla uvalená Washingtonem v rámci letošní obchodní války.

I tak je ovšem otázkou, jak dlouho investorům dobrá nálada z příměří vydrží. Přece jenom, jedná se o příměří přechodné a mezi představou Washingtonu a Pekingu o budoucím uspořádání obchodních vztahů zeje stále hluboká propast.

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB