Vyhlídky českého průmyslu se dále zatemňují, koruna však přesto posiluje díky víkendovému příměří USA a Číny

Názor
Výhled tuzemského průmyslu se nadále zatemňuje. Index nákupních manažerů v českém zpracovatelském průmyslu, který sestavuje společnost Markit, vykázal v listopadu nejslabší zlepšení provozních podmínek od srpna 2016.
Na německý průmysl doléhá letošní zhoršení mezinárodních obchodních vztahů, hrozba obchodní války a přísnější testy a limity automobilových emisí. Foto: Pixabay

Průmyslníci čelili prvnímu poklesu objemu nových zakázek za poslední více než dva roky. Tíží je zejména zpomalení německé průmyslové výroby. Provozní podmínky v německém průmyslu se v listopadu zlepšily nejslabší měrou od března 2016.

V Německu, podobně jako v ČR, se výhled průmyslu postupně zatemňuje už od počátku letošního roku. Na německý průmysl doléhá letošní zhoršení mezinárodních obchodních vztahů, hrozba obchodní války a přísnější testy a limity automobilových emisí.

Právě tíseň, jež svírá německý průmysl, se zásadním způsobem neblaze promítá do poklesu zahraničního odbytu české průmyslové výroby. Tento pokles byl v listopadu nejvýraznější od roku 2012.

PSALI JSME:
Česká ekonomika doplácí na silnou provázanost s německou ekonomikou

Stejně tak sentiment českých průmyslníků je na nejhorší úrovni za posledních šest let. Oslabení odbytu je vede k tomu, že pokračující růst cen vstupů – energií, mezd či výrobních surovin – adekvátně nepromítají do růstu svých produktů. To ve výhledu podvazuje jejich ziskovost a dále snižuje optimismus ohledně budoucnosti.

Nepříliš příznivá čísla z českého průmyslu se však příliš nepromítla do oslabení koruny. Česká měna dnes posiluje jak vůči euru, tak zejména dolaru. Důvodem je hlavně tříměsíční příměří v obchodní válce, na němž se o víkendu dohodly hlavy Spojených států a Číny.

Příměří již dnes stačilo povzbudit asijské akcie a zpevnit asijské měny. Příměří zmírňuje napětí v mezinárodních obchodních vztazích, což podporuje poptávku mezinárodních investorů po rizikovějších aktivech, včetně české koruny. Ta tak díky příznivému zahraničnímu vývoji posiluje navzdory nepříliš příznivým domácím zprávám.

PSALI JSME:
Dobrá zpráva pro českou korunu: prezidenti USA a Číny se dohodli na obchodním příměří

Americký prezident Donald Trump v noci na dnešek podpořil náladu mezinárodních investorů svým tweetem, že Čína sníží a odstraní cla na americké automobily. Peking na ně nyní uvaluje čtyřicetiprocentní clo, přičemž 25 procentních bodů této celní sazby přidal jako odvetu za cla uvalená Washingtonem v rámci letošní obchodní války.

I tak je ovšem otázkou, jak dlouho investorům dobrá nálada z příměří vydrží. Přece jenom, jedná se o příměří přechodné a mezi představou Washingtonu a Pekingu o budoucím uspořádání obchodních vztahů zeje stále hluboká propast.

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru