Výjimečný obraz impresionisty Slavíčka bude po šedesáti letech opět k vidění

Ode dneška začíná v pražské síni Arthouse Hejtmánek předaukční výstava, jejíž ozdobou je i výjimečný obraz Léto význačného českého impresionisty Antonína Slavíčka (1870–1910). Obraz byl naposledy vystaven v roce 1961 a na veřejnosti se tak znovu objevuje po šedesáti letech. Jeho vyvolávací cena je 5,5 milionů korun.
Tomáš Hejtmánek s obrazem Léto Antonína Slavíčka v zahradě v pražské Bubenči, kde se brzy uskuteční i jeho dražba. Foto: Mediatraining

Aukce se bude konat 17. června a uskuteční se venku, v zahradě aukčního domu. Slavíčkovo Léto a další dražená díla si lze prohlédnout na předaukční výstavě až do 16. června. Výstava bude otevřena denně, vstup je zdarma.

Slavíčkův obraz, zachycující bujnou louku chvějící se v horkém letním vzduchu, pochází ze slavné sbírky architekta Jana Kotěry, od jehož narození uplyne letos 150 let. Dílo bylo naposledy k vidění na souborné Slavíčkově výstavě v Jízdárně Pražského hradu v roce 1961.

„Slavíčkův obraz Léto z roku 1897 překvapuje v několika aspektech. Především tím, že jde o jeden z největších a nejvýznamnějších Slavíčkových obrazů na trhu, a dále tím, že toto mistrovské dílo bylo už sedmkrát úspěšně vystavováno po celé Evropě, což vždy podtrhuje kvalitu a prestiž obrazu,“ říká Tomáš Hejtmánek, majitel aukční síně.

„Ne náhodou je Slavíček pokládán za nejslavnějšího českého impresionistu a Léto plné jasu a energie patří k dílům z jeho nejlepšího období,“ dodává. „Zdravý a střídmý naturel, nejsilnější z českých krajinářů, jehož malířská armatura je tak prostá, a přece tak koncízní,“ chválil Slavíčka například Karel Čapek při příležitosti 26. výstavy Spolku výtvarných umělců Mánes v Praze.

PSALI JSME:
Rekordní aukční rok. Sběratelé a investoři utratili za umění 1,2 miliardy korun

Umělecká rodina Slavíčků zahrnuje hned tři generace. Založil ji impresionistický malíř Antonín Slavíček, po jehož předčasném odchodu pokračoval v malířském umění jeho syn Jan. Ten už jako malý chlapec měl v otcově ateliéru vlastní koutek a doprovázel tatínka i při jeho malbách v plenéru v okolí Kobylis a Ďáblic.

Zajímavostí nadcházející aukce je obraz Jana Slavíčka (1900–1970) nazvaný Zátiší s rozkrojeným pomerančem (1936). Jan Slavíček po otcově předčasné smrti navázal na jeho odkaz a stal se respektovaným umělcem. Bravurně provedené zátiší, jimiž byl Jan Slavíček proslulý, bude vyvoláváno za 90 000 korun.

Antonína Slavíčka postihla po koupání ve studené vodě v Orlických horách mrtvice. Ochrnutí pravé poloviny těla a nemožnost malovat pravou rukou ho pak přivedly až k rozhodnutí spáchat v necelých čtyřiceti letech sebevraždu a 1. února 1910 se zastřelil. Vdova po impresionistovi se později vdala za rodinného přítele Herberta Masaryka, syna budoucího prezidenta a rovněž talentovaného malíře.

Antonín Slavíček měl ještě dvě děti: Syn Jiří se stal filmařem a dcera Eva porodila dalšího mimořádného malíře – Mikuláše Medka. Také jeho obrazy – Akce II (Vlna) a Akce I (Vajíčko) – prošly rukama Tomáše Hejtmánka, v jehož aukční síni pak Medek dosáhl svého aukčního rekordu. Jeho obraz Vajíčko se v roce 2019 stal nejdráže prodaným obrazem české poválečné moderny.

Tomáš Hejtmánek s obrazem Léto Antonína Slavíčka v zahradě v pražské Bubenči, kde se brzy uskuteční i jeho dražba. Foto: Mediatraining

V Arthouse Hejtmánek už padla řada aukčních rekordů: Zatím nejdráže prodaným dílem tu byl v roce 2019 Medkův obraz Akce I (Vajíčko), který se tu vydražil za 57 milionů korun, a v roce 2017 pak velkoformátový obraz Praha (1936–1937) Oskara Kokoschky, vydražený za víc než 52 milionů korun (ceny jsou uvedeny včetně aukční provize, pozn. red.).

Sbírka architekta Jana Kotěry, z níž Slavíčkův obraz pochází, je kolekcí mnoha vynikajících děl, z nichž se už mnoho stalo součástí sbírek významných státních galerií a institucí. „Podobně jako další slavné soukromé sbírky i tato odráží zájem, vkus a cit svého majitele,“ říká Tomáš Hejtmánek a zdůrazňuje, že se vztah k umění z generace na generaci může dědit i v případě sběratelů.

Arthouse Hejtmánek se jako jedna z mála aukčních síní v Čechách neorientuje jen na klasickou aukční nabídku umění, spočívající především v prodeji obrazů. Vždy tu nabízejí i cenné předměty z oblasti uměleckého řemesla a designu. Síň patří mezi nejvýznamnější aukční domy u nás a její renomé roste i v evropském a světovém kontextu. Celkem se zde už vydražila díla za více než 610 milionů korun.

V nadcházející aukci se kromě jiného budou dražit – s vyvolávací cenou od 350 000 korun – i dva zlacené figurální svícny, pocházející z majetku jedné z větví rodiny Rothschildů. Lákadlem aukce je také jedna z prací nejslavnějšího českého barokního sochaře Matyáše Bernarda Brauna. Pískovcová hlava (přibližně 1720), jež je patrně torzem rozměrnější plastiky, v aukci startuje na 70 000 korunách.

PSALI JSME:
Deset nejdražších obrazů se prodalo za čtvrt miliardy korun

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Trhy jsou v korekci, co bude dál?

Probíhající napětí na Blízkém východě se spolu s výhledem na vyšší úrokové sazby po delší dobu („higher for longer“, pozn. aut.) přenášejí negativně na globální finanční trhy. Ty se tak nacházejí v pásmu poměrně …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

O kolik zdražil řízek, guláš nebo smažák. Velké srovnání cen

Analýza
Restauracemi se v úvodu roku prohnala vlna skokového zdražování způsobená zvýšením DPH. Navzdory klesající inflaci jsou březnové ceny v průměru o osm procent vyšší než před rokem. O kolik ale za posledních pět let zdražila běžná jídla, jako je svíčková, řízek nebo guláš? Společnost Dotykačka poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) detailní údaje o růstu cen vybraných pokrmů.