Půjčujete-li známému, kamarádovi nebo obchodnímu partnerovi peníze, tak nejbezpečnějším a nejrychlejším zajištěním pohledávky je sepsání půjčky u notáře. Není třeba advokátů. Notář musí být ze zákona vyvážený na obě strany a hlavně: Pokud dlužník nezaplatí, může dlužná půjčka posvěcená na začátku notářem jít rovnou do vymáhání k exekutorovi. Věřitel nemusí čekat i několik let na soud, kdy povinný získá dost času majetek tzv. ulít.
„Notářský zápis je svolením k vykonatelnosti. Nahrazuje exekuční titul. Když půjčíte sousedovi peníze a on je nevrátí, tak bez existence tohoto zápisu ho musíte zažalovat, absolvovat soud prvního stupně, soused se odvolá, jdete k odvolacímu soudu, ten to potvrdí nebo vrátí. Spor, jenž může trvat tři čtyři roky,“ říká Radim Neubauer, prezident Notářské komory.
Na konci sice máte pravomocné rozhodnutí, že soused má vám vrátit peníze do tří dnů, jenže ten už může být stejně jako peníze a majetek dávno v prachu.
„Tento celý proces si ušetříte tím, že máte hned na začátku notářský zápis svolení k vykonatelnosti, kde je přesně napsáno, kdo komu kolik a do kdy musí zaplatit. A když tak dlužník neučiní, tak že svoluje, aby na základě tohoto zápisu byl proveden výkon rozhodnutí čili exekuce,“ vysvětluje Neubauer.
Když dlužník nezaplatí, tak druhý den věřitel zápis vezme a předá ho exekutorovi. Ideální je, když k zápisu o vykonatelnosti má ještě věřitel zřízeno zástavní právo k nějakému majetku dlužníka, obvykle nemovitosti. „To dovoluje relativně velmi rychle uspokojit nároky z prodeje zástavy,“ uzavírá Neubauer.
Jen za první letošní kvartál notáři realizovali 3 300 těchto zápisů přímé vykonatelnosti. Zápisy fakticky v praxi nahradily rozhodčí doložky, které se kvůli otočce ve výkladu soudů, staly v podstatě pro věřitele neúčinným prostředkem k zajištění pohledávek.