
Zároveň se aktuálně v Poslanecké sněmovně před konečným třetím schvalováním nachází ještě druhá novela. Ta má přinést snazší vymáhání alimentů a zároveň možnost spojení rozvodového a opatrovnického řízení do jednoho a tím rodinám celý proces ulehčit.
Výživné se zásadně změní vlivem novely občanského zákoníku, která se nyní nachází před schvalováním poslanci ve třetím čtení. V případě, že jeden z rodičů výživné za dítě neplatí, bude ho nově možné efektivněji vymáhat. Novela totiž zavádí vyšší úroky z prodlení a možnosti postoupit pohledávku na výživném jiné osobě.
Novela zároveň zavádí ještě další úpravu dotýkající se výživného. Pokud se rozvádějící se manželé dopředu domluví na výši výživného a současně na péči o nezletilé děti, jejich rozvodové a opatrovnické řízení se nově spojí do jednoho.
Pro rodiče a soudy to tak bude znamenat méně papírování a rodiny budou moci tímto procesem projít rychleji. Navíc rodiče ušetří i na nákladech soudního řízení, když nyní budou platit soudní poplatek pouze za jedno řízení.
Některé kritické hlasy upozorňují na riziko, že by pohledávky na výživném mohly být předmětem spekulací. Toto riziko je spíše nízké, jelikož nebude vzhledem k výši úroků pro inkasní agentury příliš atraktivní.
Postoupení pohledávky za úplatu může zlepšit postavení především dětí, kterým výživné není hrazeno zejména z důvodů osobních sporů, jde například o případy rodičů, kteří jsou sice dostatečně solventní, avšak odmítají výživné platit ze subjektivních důvodů ve vztahu k druhému rodiči.
Změní se i náhradní výživné
Z Poslanecké sněmovny zamířila ke schválení do Senátu minulý týden ještě druhá novela dotýkající se alimentů. Tato novela se týká náhradního výživného, které poskytuje stát prostřednictvím úřadu práce těm samoživitelům a samoživitelkám, jejichž partner alimenty neplatí.
Zásadní změnou ohledně náhradního výživného je navýšení maximální doby ze čtyř až na šest let, po kterou ho lze využívat. Ještě detailněji jde o navýšení maximálního počtu 48 možných měsíčních výplat náhradního výživného na 72 případných měsíčních výplat.
Samoživitelé a samoživitelky je totiž nemusejí využít nepřetržitě za sebou, jde pouze o maximální počet poskytovaný státem. Zároveň u prodloužení náhradního pojistného nebude nutné, aby rodič o jeho přiznání žádal znovu, takže i v tomto by rodičům měla novela ulevit.
Maximální částka náhradního výživného zůstává ve výši tří tisíc korun. Úřad práce ho vyplácí v případě, že rodič po dlužníkovi peníze vymáhá v exekuci nebo u soudu. Ačkoliv by pro neúplné rodiny mělo být prodloužení doby náhradního výživného pozitivní zprávou, těžko tak hodnotit i její výši, která pro samoživitele a samoživitelky zůstává nedostatečná.
S předpokládanou účinností této novely se předběžně počítá od 1. července 2025, případně o pár měsíců později. Se dříve zmíněnou novelou lze počítat rámcově podobně. Záleží ovšem na poslancích a legislativním procesu.
Autorka je advokátka společnosti Rödl & Partner
(Redakčně upraveno)