Výrobní aktivita v ČR brzdí více, než se čekalo

Názor
Index nákupních manažerů v říjnu klesl na hodnotu 55,1 bodů z předchozích 58 bodů, což bylo pod všemi odhady analytiků. Výsledek je stále nad padesátibodovou hranicí oddělující expanzi od kontrakce, ale jeho úroveň je nadhodnocena problémy v subdodávkách, které vedou k protahování dodavatelských termínů.
Z automobilového průmyslu lze za říjen očekávat velmi slabá čísla, když automobilky samy oznámily omezení výroby. Ilustrační foto: Škoda Auto

Zpráva uvádí, že v říjnu došlo ke zpomalení růstu nových zakázek i výroby. Negativně tentokrát vyznívá i srovnání s Německem i celou eurozónou, kde byl pokles aktivity o poznání pomalejší, a index se nachází nad úrovní ČR. Kromě nedostatku klíčových vstupů do výroby uvádí jako důvod omezení produkce i slabší poptávku.

Nepřekvapí, že problémy byly nejpatrnější v automobilovém průmyslu. Z tohoto sektoru lze za říjen očekávat velmi slabá čísla, když automobilky samy oznámily omezení výroby. Z tohoto titulu ovšem pozitivně vyznívá poslední zpráva o obnovení části provozů automobilky Škoda Auto od listopadu.

I blízký výhled ale zůstává nejistý a počítáme tak i nadále s proměnlivým výkonem průmyslu v závislosti na dodávkách komponent do výroby. Za celý letošní rok jsme počítali s růstem průmyslové výroby lehce nad deset procent, ale tragický nedostatek komponent ve druhé polovině roku vedl ke snížení tohoto odhadu na 8,5 procenta.

PSALI JSME:
Ekonomická aktivita v eurozóně zpomaluje

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Česká ekonomika si drží tempo… zatím

Podle předběžného odhadu statistického úřadu česká ekonomika ve třetím čtvrtletí mezikvartálně rostla o 1,4 procenta, meziročně o 2,8 procenta. Je to vlastně docela solidní výsledek, když vezmeme v úvahu situaci v …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

„Jádro má to nejlepší před sebou,“ říká Dana Drábová

Rozhovor
„Energetická nesoběstačnost je velkou slabinou České republiky. Velmi intenzivní diskuze se vedou o tom, jak si opatřujeme a jak si v budoucnosti budeme opatřovat elektřinu. Ale s tím se vyrovnává koneckonců celý svět,“ říká v rozhovoru Dana Drábová, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. Potenciál vidí ve větrných elektrárnách a v budoucnosti jaderného inženýrství.