Vyrovnání dluhového stropu USA nabízí riziko i odměnu

USA minulý týden dosáhly stropu svého zadlužení ve výši 31,4 bilionu dolarů. Až do léta platí „mimořádná opatření“, díky nimž lze získat čas, ale aby Spojené státy mohly své dluhy splácet, musí být limit navýšen.
Republikáni ovládají Sněmovnu reprezentantů o tři křesla a demokraté o jedno křeslo Senát. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Od 60. let minulého století se tak stalo již 68krát, ale rozdělený Kongres vyvolává u mnoha lidí obavy z politického štvaní a chybných odhadů. Republikáni ovládají Sněmovnu reprezentantů o tři křesla a demokraté o jedno křeslo Senát.

Dohoda bude znamenat snížení výdajů, aby se omezil fiskální deficit ve výši pěti procent hrubého domácího produktu (HDP), a pomalé zvyšování dluhu USA ve výši 120 procent HDP. To je dvojnásobek německého, ale polovina japonského dluhu.

Panují obavy, že se bude opakovat roztržka z roku 2011, která zasáhla trhy a ohrozila trh s americkými státními cennými papíry v hodnotě 24 bilionů dolarů. Existují však i pozitivní stránky, a to větší likvidita a nižší výnosy z dluhopisů v budoucnu.

Srpen 2011 byl nejblíže tomu, aby USA nezvýšilo nebo pozastavilo svůj strop. Dohody se podařilo dosáhnout až v den, kdy měly vládě dojít finanční prostředky, a hrozilo tak bezprecedentní selhání.

Tato mimořádná politická šarvátka vedla k poklesu indexu S&P 500 o 15 procent, k nárůstu nejistoty v oblasti hospodářské politiky a k prudkému nárůstu krátkodobých výnosů státních dluhopisů a úvěrových spreadů.

Stalo se tak na pozadí zpomalující ekonomiky a nejistoty ohledně krize v eurozóně. To vedlo agenturu S&P ke snížení ratingu dluhu USA na stupeň AAA a k přijetí zákona o rozpočtové kontrole, který prudce snížil fiskální deficit.

Roztržka může mít nezamýšlené důsledky. Ne všechny jsou negativní. V rámci „mimořádných opatření“ americké ministerstvo financí sníží svůj de facto kontrolní účet vedený u americké centrální banky, Fedu, (viz graf).

Do finančního systému se tak v příštích několika měsících dostane více než 200 miliard dolarů likvidity, což může trhům pomoci. Podobně ne všechna aktiva utrpěla v roce 2011.

Výnosy dlouhodobých amerických dluhopisů klesly v období kolem patové situace o 65 bazických bodů, protože zaznamenaly silnou nabídku bezpečného přístavu, a jejich ceny během léta vzrostly o deset procent. Nižší výnosy by pomohly ocenění akcií.

Autor je stratég pro globální trhy společnosti eToro
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena