Společnost ČEZ se dlouhodobě drží na špici zájmu českých investorů a patří k nejpopulárnějším titulům středoevropských burz. Dnes ČEZ zveřejnil výsledky hospodaření za loňský rok. Investoři, kteří netrpělivě očekávali bod zvratu v hospodaření, se nejspíš dočkali. Čistý zisk ČEZu zaznamenal v roce 2018 strmý pád na mnohaletá minima, když firma vydělala jen 10,5 miliardy korun. Čistý zisk očištěný o mimořádné vlivy dosáhl úrovně 13,1 miliardy korun a skončil mírně pod odhady analytiků.
Nižší než odhady expertů byly také celkové tržby a provozní zisk ČEZu. Zatímco odhad tržeb zněl na 189,5 miliardy korun, realita byla jen 184,5 miliardy korun. EBITDA skončila na úrovni 49,5 miliardy korun oproti odhadovaným 51,3 miliardy korun. Ze všech uvedených hodnot je patrné, že ČEZ skutečně vybírá pomyslné dno, na které se trh připravoval již v uplynulých letech.
Tomu odpovídá i současná hodnota akcií, která se pohybuje kolem úrovně 545 korun za kus. Jde totiž o cenu, kterou jsme mohli vidět za obdobné výkonnosti firmy již před dlouhými čtrnácti lety. Mnohaletí držitelé akcií se tak nabažili pouze každoročních dividend. Kapitálové výnosy se s poklesem ceny elektřiny z trhu vypařily.
Nyní se však karta definitivně obrací. Jak představuje ČEZ ve své oficiální zprávě, v letošním roce lze očekávat velmi silný obrat k hodnotám mezi 17 až 19 miliardami čistého zisku. To je nárůst o téměř 40 procent. Při cenách elektřiny blížícím se 50 eurům za megawatthodinu je to lehce splnitelný cíl. Ceny elektřiny stály za propadem a logicky budou též hlavním motorem návratu vzhůru. Společnost ČEZ hodlá podpořit růst plánovanými úsporami a zefektivněním hospodaření. Výroba elektřiny má v roce 2019 poskočit o osm procent. Jestli lze podobný vývoj očekávat i od akcií, je otázkou. Klíčová bude výstavba jaderných bloků.
Autor je vedoucí obchodního oddělení společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)