Výsledky konjunkturálního průzkumu příliš nepotěšily

Názor
Listopadový konjunkturální průzkum mezi českými podnikateli a spotřebiteli přinesl jako celek sice mírné zlepšení, pohled na jeho jednotlivé komponenty ale příliš nepotěšil. Celková důvěra v ekonomiku se zvýšila o 0,3 bodu, důvěra spotřebitelů se ale ve srovnání s říjnem o dva body snížila.
Náladu spotřebitelům mohlo zkazit listopadové oznámení, že regulovaná složka ceny elektřiny poroste. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Spotřebitelé se více obávají o svoji finanční situaci, hůře ji hodnotí i ve výhledu na dvanáct měsíců. Zároveň vzrostl počet těch, kteří současné období nepovažují za vhodné pro pořizování větších nákupů.

Náladu spotřebitelům mohlo zkazit listopadové oznámení, že regulovaná složka ceny elektřiny poroste. Přestože celková cena bude vlivem její tržní části klesat, mediální interpretace mohla vést u spotřebitelů k nárůstu obav. Další vývoj důvěry pak bude záviset na zpomalování inflace ale i mzdových vyjednávání, která nyní začínají.

PSALI JSME:
Proč nebývale zdraží regulovaná cena elektřiny?

Výrazně pozitivně v listopadu naopak překvapila důvěra ve stavebnictví, která stoupla o 6,6 bodu. Zde se mohl projevit vliv letošního mimořádně teplého podzimu. V ostatních odvětvích byl vývoj diferencovaný.

Zatímco ve službách a obchodě důvěra rostla, v odvětví průmyslu se naopak meziměsíčně mírně snížila (-0,3 bodu). Důvěra v evropském zpracovatelském průmyslu se však již postupně mírně zlepšuje, což by se mělo odrazit i na domácích ukazatelích.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Důvěra v českou ekonomiku je stále pod dlouhodobým průměrem

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Praha opět mezi nejbohatšími regiony EU

Podle dat Eurostatu zveřejněných v tomto týdnu se Praha v roce 2022 umístila na 4. místě podle hrubého domácího produktu (HDP) na obyvatele v rámci řebříčku regionů Evropské unie. Tato čerstvá data jsou alespoň …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB