Důvěra v českou ekonomiku je stále pod dlouhodobým průměrem

Názor
Indikátor důvěry v českou ekonomiku, který sestavuje Český statistický úřad, se v listopadu sice meziměsíčně neparně zvýšil o 0,3 bodu na hodnotu 93,1, nicméně dlouhodobě zůstává na nízké úrovni. Index důvěry podnikatelů v české hospodářství rostl o 0,7 bodu na hodnotu 93,5, ale i v jeho případě platí, že důvěra podnikatelů v ekonomiku se drží od začátku letošního roku pod dlouhodobým průměrem.
Optimismem ohledně české ekonomiky nehýří ani Mezinárodní měnový fond. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Není to nijak překvapivé, český průmysl trápí upadající domácí i zahraniční poptávka a pokles objemu nových objednávek. Stále častěji se začínají objevovat negativní zprávy i z automobilového průmyslu, ať již jde o odložený projekt gigafactory, anebo o ohlášené propouštění v Hyundai.

Optimismem ohledně české ekonomiky nehýří ani Mezinárodní měnový fond (MMF). Podle své listopadové hodnotící zprávy očekává letos pokles české ekonomiky o 0,4 procenta a pro příští rok jen mírný nárůst o 1,2 procenta.

Přitom ještě v říjnu očekával MMF růst letošního hrubého domácího produktu (HDP) o 0,2 procenta a následující rok pak o 2,5 procenta. Na předpandemickou úroveň se tak česká ekonomika letos určitě nedostane. Ještě chmurnější očekávání má ministerstvo financí. Podle jeho prognózy poklesne HDP letos o 0,5 procenta a v roce 2024 poroste jen o 1,9 procenta.

PSALI JSME:
Proč ministerstvo financí vidí budoucnost ekonomiky méně růžově?

Druhá složka indexu důvěry v ekonomiku – indikátor důvěry spotřebitelů – se v listopadu snížil o dva body na hodnotu 90,7. Domácnosti se bojí o svoji ekonomickou budoucnost a jsou opatrné ve svých výdajích.

O slabé domácí poptávce nejlépe hovoří čísla o vývoji maloobchodních tržeb. Jejich pokles v září překvapivě ještě více zrychlil. Tržby obchodníků se v září meziročně snížily o čtyři procenta ze srpnových 2,8 procenta; nepřetržitě tak klesají již sedmnáct měsíců v řadě. Vývoj domácí poptávky je přitom klíčový z hlediska vývoje HDP.

O obavách českých domácností vypovídají i zjištění z listopadového indexu důvěry spotřebitelů v ekonomiku: Zvýšil se počet domácností, které hodnotí svou současnou finanční situaci hůře ve srovnání s předchozími dvanácti měsíci, a rostl počet těch, které očekávají její zhoršení v příštích dvanácti měsících. To je varující zejména v současném období, kdy by měla přicházet předvánoční nákupní horečka.

Autor je partner poradenské skupiny Moore Czech Republic
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Česká ekonomika se propadá více, než jsme se obávali. Hrozí jí celoroční pokles

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB