Výsledky stavebnictví nevybočily z řady

Názor
Ve srovnání se zářím se produkce ve stavebnictví zvýšila o 0,4 procenta, přitom kladný výsledek zaznamenalo jak pozemní, tak inženýrské stavitelství. Meziroční růst o 3,7 procenta však už jde na vrub především pozemní výstavbě (+5,6 %), avšak nelze pominout nízký srovnávací základ z loňského podzimu, kdy se tato část stavebnictví vypořádávala s důsledky pandemie v podobě například chybějících pracovníků ze zahraničí.
Hlavním problémem celého stavebního odvětví zůstává nedostatek kvalifikovaných i pomocných pracovníků. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Výkony inženýrského stavitelství jsou i tentokrát meziročně slabší a z celkového trendu této části odvětví je vidět, že se jeho výkony po expanzi podporované veřejnými zakázkami vrací k úrovni roku 2019.

Velmi pozitivní zprávy přicházejí z bytové výstavby, která pokračuje v letošním boomu, a tak po letech charakterizovaných výrazným převisem poptávky se staví více než 40 tisíc bytů za rok. Naposledy jsme přitom taková čísla viděli v roce 2009. Není to sice dost na to, aby se zvrátil trend rychlého růstu cen bytů a rodinných domů, ale alespoň by mohlo dojít k jeho výraznějšímu zbrzdění.

Ačkoliv statistiky nových zakázek vyznívají pro stavebnictví i pro další měsíce pozitivně, velkou neznámou je, jak se k rostoucím cenám ve stavebnictví postaví zadavatelé těchto zakázek. Prozatímní signály naznačují, že část objednávek raději stornují samy firmy, část se bude muset možná znovu soutěžit. Navzdory faktu rychle zdražujících stavebních materiálů však hlavním problémem celého odvětví zůstává nedostatek kvalifikovaných i pomocných pracovníků.

Autor je analytik ČSOB
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Prodražování staveb dostává rodiny do svízelných situací

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Hrozí růst cen pohonných hmot nad 40 korun za litr

Zlevňování pohonných hmot, jež přechodně nastalo v polovině března, vzalo za své. Zdražování přitom nekončí. Benzín v uplynulých sedmi dnech zdražil o 24 haléřů na litr, nyní se podle údajů společnosti CCS prodává …

Česká ekonomika v závěru roku 2023 solidně rostla

Konečný odhad tuzemského hrubého domácího produktu (HDP) za čtvrté čtvrtletí přinesl vzestupnou revizi mezičtvrtletního růstu ekonomiky z původních 0,2 na 0,4 procenta. V meziročním srovnání ekonomika vzrostla o 0,2 …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.