Výsledky tuzemského průmyslu jsou zatím povzbudivé

Názor
Tuzemskému průmyslu se podle údajů Českého statistického úřadu ve třetím měsíci letošního roku v podstatě dařilo. Výroba se meziměsíčně zvýšila o 2,6 procenta, meziročně byla po sezónním očištění vyšší o 0,8 procenta (po kalendářním očištění o 0,4 %, pozn., aut.).
Většina průmyslových oborů v březnu vykázala meziměsíční růst, s výjimkou automobilového průmyslu. Ilustrační foto: Škoda Auto

S ohledem na situaci je to velmi solidní výsledek. Firmy se totiž musely stále vypořádávat s nedostatkem komponent a některých surovin, s vysokými cenami energií a v neposlední řadě i se ztrátou některých východních trhů.

Roste tlak na přizpůsobení systémů just-in-time, jehož fungování komplikuje nespolehlivá mezinárodní doprava, což dál zvyšuje náklady na provozní financování, které je v době rostoucích úrokových sazeb samozřejmě dražší.

Většina průmyslových oborů v březnu vykázala meziměsíční růst, s výjimkou automobilového průmyslu.

PSALI JSME:
První náznaky stagflačního vývoje ekonomiky

Chybějící komponenty – jak už ostatně potvrdily i výsledky automobilek – trápí část tohoto odvětví i v letošním roce. Brzdí produkci v době, kdy poptávka po nových vozech zůstává relativně silná. Důsledkem jsou dlouhé čekací doby pro zákazníky i vyšší ceny nových i secondhandových vozů.

Nadějně vyznívají i nové zakázky, avšak je stále jejich výsledky diskontovat. Přece jen jde o čísla v běžných cenách, a ty v letošním roce obzvláště narůstají. Proto nárůst zakázek o 3,4 procenta není zase tak přesvědčivý.

I když dosavadní výsledky průmyslu vyznívají pozitivně, stávající problémy firem přetrvávají. Od průmyslu proto zatím nelze očekávat, že by výrazně zbrzdil nadcházející útlum ekonomiky. Velkou vzpruhu může přinést zlepšení zásobování automobilového průmyslu, které ovšem zůstává zatím nejisté.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Putin drtí český průmysl i zahraniční obchod, jeho schodek je nečekaně velký

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Indexy PMI v Evropě zklamaly

Předběžná data červnových PMI (index nákupních manažerů, pozn. red.) aktivity v průmyslu i ve službách ve velkých evropských zemích včetně Německa i eurozónu jako celek zklamala. Celkové indexy se tak přiblížily …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

O dovolenou aspoň pět týdnů ročně žádá stále více zaměstnanců

Analýza
I když nejpopulárnějšími zaměstnaneckými benefity zůstávají finanční bonusy či prémie, stále větší oblibu si mezi Čechy získává dovolená pět týdnů i více. Napříč obory ji chce již více než 90 procent pracovníků. Vyplývá to z nového průzkumu personální agentury Grafton Recruitment, který má redakce FAEI.cz k dispozici.