Vysokoškolák navrhl nahradit HDP svým indikátorem

Viet Cuong Le, student Provozně ekonomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně, ve své diplomové práci věnované cirkulární ekonomice navrhl indikátor, který možná hodnotí ekonomiku lépe, než používaný tradiční ukazatel, jímž hrubý domácí produkt (HDP). Leův ukazatel, pojmenovaný GPI 2.0, totiž zohledňuje i to, jak jsme vzdělaní, zdraví či jak ohleduplně se chováme k životnímu prostředí.
Ukazatel HDP má mnoho slabin, jelikož zkresluje opravdový udržitelný ekonomický vývoj v daném státě, domnívá se student Viet Cuong Le. Foto: Atlas Copco Services

Student Viet Cuong Le zaujal porotu soutěže Cena Atlas Copco Services svou diplomovou prací s názvem Cirkulární ekonomika a její vliv na udržitelný ekonomický růst natolik, že se letos stal absolutním vítězem. Soutěž, která letos vstoupila do třetího ročníku, oceňuje nejzajímavější ekonomické diplomové práce vzniklé na tuzemských univerzitách.

„Dle mého názoru má ukazatel HDP mnoho slabin, jelikož zkresluje opravdový udržitelný ekonomický vývoj v daném státě,“ říká Viet Cuong Le a ptá se: „Opravdu dochází ke zvyšování blahobytu obyvatel, když roste produkce statků, jež mají negativní dopad na životní prostředí či vedou ke zvýšení nerovnosti mezi obyvateli?“

Jako zářný příklad uvádí výrobu zbraní, která vstupuje do výpočtu hrubého domácího produktu. „Dochází ke zvyšování životního standardu, když mají lidé větší množství zbraní nebo je jejich životní standard lepší, když mají co jíst, pít či mají možnost zajít někam do přírody nebo na zábavu?“ klade si otázku student Mendelovy univerzity.

Viet Cuong Le ve své diplomové práci sestrojil vlastní Indikátor skutečného pokroku pro ČR (GPI 2.0). Tento indikátor je velmi komplexní, neboť neřeší pouze vliv spotřeby na blahobyt obyvatel, ale zahrnuje i sociální a environmentální aspekty. Jeho hodnotu snižuje např. míra znečištění ovzduší, nedostatek dešťových srážek, úroveň bezdomovectví, eroze půdy či počet dopravních nehod.

„Do určité míry říci, že indikátor ukazuje určitou přívětivost prostředí, v němž žijeme. Měří, jaký je opravdový blahobyt jedinců v daném státě, jelikož zahrnuje do svého výpočtu, jak ekonomickou, tak environmentální a sociální dimenzi, která má vliv na úroveň blahobytu lidí v ČR a na ekonomický vývoj budoucích generací,“ vysvětluje Viet Cuong Le.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 2
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. KV Karel Vyčítal

    Jmenovat se Viet Cuong vyžaduje odvahu. Jinak je to zajímavý počin. Otázkou je, jestli jeho nastavení důrazu na jednotlivé indikátory jsou opravdu ty důležité.
    HDP má výhodu, že i když není dokonalé, je univerzální a všichni ho používají.

    • lu lubajs

      Všichni ho používají, protože roste nejvíc a vypadá nejlíp. Je do toho započítáno všechno co se tu vyrobí, i to co se následně vyveze do ciziny, z čehož naše země má houby. Zkrátka HDP nevypovídá o skutečném bohatství země a životní úrovně lidí a to je u nás sakra mizérie.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB