Výuka angličtiny s pomocí virtuální reality?

Problémem řady lidí je, že sice mají slovní zásobu, anglickému jazyku rozumí, ale obavy z toho, že budou dělat chyby, jim nedovolí promluvit. S odbouráním ostychu, vytvořením nové slovní zásoby a především se získáním radosti z učení může pomoci kurz využívající virtuální realitu, speciální pomůcky i hypnózu. Zúčastnit se ho mohou i úplní začátečníci.
Celý týden kurzu je interaktivním příběhem odehrávajícím se zejména v Hollywoodu. Foto: Archív

Pasivní znalost gramatiky a slovíček ještě neznamená znalost jazyka. Naopak. Množství teoretických vědomostí paradoxně řečníka brzdí. „Levomozkové přemýšlení o tom, co říci, v jakém pořadí, a pak to v duchu překládat z mateřštiny do angličtiny je zásadním blokem klasické výuky. Jazyk se nikdy nesmí učit dominantně přes gramatiku, bohužel tomu tak v českém školství zpravidla je,“ říká specialista na procesy učení a hypnoterapeut Libor Činka.

Klasické formy učení podle něj ve skutečnosti vedou k obavám z komunikace a ke sníženému sebevědomí. „Kurz Angličtina s virtuální realitou a hypnózou je speciálně vytvořen tak, aby účastníci instinktivně začali myslet rovnou v angličtině a mluvit bez vnitřního překládání,“ popisuje Činka.

Týdenní kurz vychází z principů o učení, o tom, jak mozek myslí a přijímá informace. Každý účastník kurzu vystupuje pod pseudonymem a hraje roli, kterou mu nepřidělil lektor, ale kterou si sám vybral. „Paměťové schopnosti a rozvoj zajistí hypnotické prožitky na závěr každého z bloků,“ říká Činka a dodává, že pro umocnění se využívá augmentovaná virtuální realita.

To znamená, že účastníci vstupují do 3D světa a díky virtuální realitě se přesunou například do Las Vegas, kde hrají karetní hru s nepravidelnými slovesy. „A přitom se baví. Paměť má díky tomu k dispozici ještě intenzivnější kontextové vztahy,“ vysvětluje specialista. Celý týden kurzu je interaktivním příběhem odehrávajícím se zejména v Hollywoodu. Virtuální realita, augmentovaná realita a hry vytvořené pro kurz dodávají celému ději další dimenzi.

Angličtina jako samozřejmost

Znalost angličtiny je dnes při kariérním postupu považovaná takřka za samozřejmost. Druhým nejčastěji vyžadovaným cizím jazykem je v Česku němčina. Zatímco znalost německého jazyka je požadována zhruba u osminy pracovních nabídek, angličtina je třeba u více než 36 procent pozic. Lidé, kteří umějí anglicky, tak mají mnohem širší možnosti uplatnění, a to navzdory tomu, že Česká republika sousedí s německy hovořícími zeměmi.

Podíl pracovních nabídek, u nichž je vyžadována znalost cizího jazyka, ovšem každý rok klesá. Je to dáno tím, že zaměstnavatelé snižují své nároky kvůli nedostatku kvalitních pracovních sil na trhu. Z údajů portálu Profesia.sk přitom vyplývá, že až 74 procent uchazečů o práci ve svém životopise uvádí, že ovládají anglický jazyk.

Pracovní pozice, kde je vyžadována znalost angličtiny, jsou velmi různorodé. Více než v 90 procent nabídek je požadována znalost angličtiny na pozicích marketingový ředitel, asistent auditora, daňový poradce, ale také pro environmentalistu nebo hotelového nosiče.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena