Nejen angličtina. Firmy hledají lidi s holandštinou, rumunštinou či maďarštinou

Kolik znáš jazyků, tolik atraktivních nabídek na zaměstnání dostaneš? Česká ekonomika šlape, zahraniční obchod roste a na pracovním trhu stoupá poptávka po jazykově vybavených pracovních. Angličtina je pořád základ, ale už nestačí. Je značný nedostatek lidí, kteří ovládají němčinu, skandinávské jazyky a další méně obvyklé evropské řeči, jako je holandština nebo rumunština.
Znalost cizích jazyků mnohdy přebije i odbornost. Foto: Pixabay.com

Podle údajů pracovního portálu Profesia.cz zaměstnavatelé v nabídkách stále nejčastěji hledají lidi se znalostí angličtiny. Po ní následuje němčina, francouzština a ruština. V současné době roste zejména zájem o zaměstnance s dobrou znalostí němčiny, jak potvrzuje například pražská firma Yachting.com, která operuje po celém světě, ale v německy mluvících zemích momentálně uzavírá nejvíce zakázek.

Stoupá i poptávka po těch, kteří ovládají méně obvyklé evropské jazyky – například holandštinu, rumunštinu, maďarštinu či švédštinu. S expanzí asijských firem je sháňka rovněž po lidech, kteří se domluví korejsky, čínsky nebo japonsky. Kdo tyto exotické jazyky umí, má téměř jisté velmi zajímavé pracovní uplatnění.

CHYBÍ LIDÉ S JAZYKY

„Zatímco znalost dvou a více jazyků je kromě manažerských pozic požadována u obchodníků, kontaktních zaměstnanců, pracovníků v cestovním ruchu, administrativě, marketingu či některých specializovaných oborech, zcela bez požadavků na jazykové znalosti jsou v nabídce převážně dělnické profese, úklid nebo pozice jako skladník, prodavač nebo řidič,“ konstatuje Michal Novák z pracovního portálu Profesia.cz.

„I když stále mnoho firem v inzerátech uvádí znalost cizího jazyka jako podmínku i u pozic, kde to není třeba, reálná poptávka po lidech s dobrou jazykovou výbavou roste. V současné době jich chybí řádově tisíce, největší zájem je ze strany center sdílených služeb,“ dodal.

JEN DOMLUVIT SE NESTAČÍ

V České republice je zastoupeno mnoho nadnárodních firem, které operují po celém světě, tuzemské společnosti zase vyvážejí do jiných zemí a spolupracují se zahraničními partnery nebo dokonce působí globálně. K tomu jsou ovšem zapotřebí schopní pracovníci, kteří se nejen domluví, ale zvládnou v cizím jazyce rovněž obchodovat, vést náročná jednání, komunikovat s nespokojeným zákazníkem nebo plnohodnotně fungovat v nadnárodním týmu.

Taková je i zkušenost společnosti Accenture, která každoročně nabízí stovky nových pracovních míst ve svých divizích Consulting, Technology, Digital a Operations. „Zejména pro tu poslední, která má podobu centra sdílených služeb pro podnikové procesy, je předpokladem přijetí znalost angličtiny v kombinaci s minimálně jedním dalším z evropských jazyků,“ řekl Marek Gešo ze společnosti Accenture.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Nabídka volných pracovních míst klesá

Navzdory nepřesvědčivým výsledkům české ekonomiky v posledním roce a půl se situace na trhu práce rozhodně nijak dramaticky nevyhrotila. Ekonomika byla sice v útlumu, na trh práce přicházeli další lidé, nicméně …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

Analýza
Směnný kurz české koruny je v posledních letech velmi dynamický a mění se v závislosti na několika nejdůležitějších faktorech: Úrokovém diferenciálu, ekonomická síle, politické stabilitě, tržnímu sentimentu a mezinárodnímu obchodu.