Vývoj spotřebitelských cen by měl letos přispět ke zmírnění inflace v české ekonomice

Názor
Ceny průmyslových výrobců zůstaly v lednu meziročně beze změny, stejně jako v závěru loňského roku. Trhy očekával meziroční pokles o 0,6 procenta a ceny výrobců tak byly na počátku letošního roku o něco vyšší, než se předpokládalo. Přesto ale při stagnaci cen průmyslových výrobců platí konstatování, že z této strany nepřichází tlak na růst cenových tlaků v české ekonomice.
Česká národní banka ve své prognóze z počátku února očekává, že ceny průmyslových výrobců v prvním čtvrtletí klesnou v průměru o jedno procento.

Protiinflačně působí silnější koruna, ve směru slabších cenových tlaků by měl působit také loňský pokles průmyslové výroby a s ním související nižší využití výrobních kapacit. Komplikace spojené s pandemií koronaviru včetně zpožďování dodávek ale mohou představovat faktor, jenž naopak vede k růstu výrobních nákladů.

Výrobní ceny v tuzemském průmyslu zůstaly v lednu meziročně beze změny, stejně jako loni v prosinci, zatímco trh očekával pokles o 0,6 procenta. Česká národní banka (ČNB) ve své prognóze z počátku února očekává, že ceny průmyslových výrobců v prvním čtvrtletí klesnou v průměru o jedno procento. Lednová meziroční stagnace cen průmyslových výrobců tak fakticky znamená, že ceny v tuzemském průmyslu zahájily letošní rok na mírně vyšší úrovni, než se čekalo.

Jde ale o relativní srovnání, neboť meziroční stagnace výrobních cen zároveň znamená, že průmyslová výroba momentálně nepřispívá k růstu cenových tlaků v české ekonomice. V lednu vykázal prohloubení meziročního poklesu výrobních cen potravinářský průmysl, zejména ceny masa. Viditelné zpomalení růstu cen hlásí textilní a kožedělný průmysl, mírné zpomalení cenového růstu vykázala také výroba dopravních prostředků.

Výrazné zpomalení meziroční růstu vzhledem ke zlevnění vykázaly v lednu ceny v elektřiny a plynu. Výraznější zrychlení cenového růstu naopak hlásí chemické látky a výrobky, dále také obecné kovy a kovodělné výrobky. V případě zemědělských výrobců se meziroční pokles cen v lednu prohloubil z 2,7 procenta na 2,8 %.

PSALI JSME:
Cena prasat kvůli koronaviru i prasečímu moru prudce padá

ČNB ve své únorové prognóze počítá pro letošní první čtvrtletí s meziročním poklesem cen v zemědělství o 2,6 procenta a lednový výsledek tomuto očekávání v zásadě odpovídá. Pokles výrobních cen v zemědělství by mohl v nejbližších měsících vést ke zpomalení růstu cen potravin pro finální spotřebitele.

Vývoj na straně cen výrobců by letos měl přispět ke zmírnění celkové inflace v české ekonomice, tedy ke zpomalení růstu spotřebitelských cen. Ve směru zmírnění cenových tlaků by mělo působit posílení české koruny, ve stejném směru by mělo působit také nižší využití výrobních kapacit.

Vývoj cen v zemědělství ale bude vždy záviset také na počasí a celkových klimatických podmínkách, v případě průmyslu je třeba počítat s tím, že komplikace spojené s pandemií mohou vést k růstu souvisejících výrobních nákladů.

Celkově aktuální vývoj výrobních cen hovoří pro stabilitu úrokových sazeb ČNB, tedy vyznívá proti spěchu s jejich zvýšením. Zároveň je ale patrné, že i na straně výrobních cen existují nejistoty a protichůdně působící faktory a z těchto důvodů zůstane i tato oblast cenového vývoje pod drobnohledem finančních trhů a centrální banky.

Autor je hlavní ekonom Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Produkční ceny v lednu výrazně poskočily směrem nahoru

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Letní tábory pro děti už stojí skoro stejně, jako dovolená u moře

Průzkum
Pobyt v chatce nebo ve stanu v českých luzích a hájích je mnohdy srovnatelný s cenou levnějších zájezdů k moři. Třetina rodičů očekává, že si letos za letní tábor pro své děti připlatí k moři. Každý pátý rodič počítá, že za svou dceru nebo syna zaplatí více než deset tisíc korun. Ukázalo šetření společnosti Provident Financial, který mají Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) k dispozici.