
Celkový letošní prozatímní přebytek ze zahraničního obchodu tak činí 94,1 miliardy korun a je tak o 18,7 procenta vyšší než přebytek za loňské období od ledna do května. To je tváří v tvář zhoršujícím se podmínkám v mezinárodním obchodě nečekaně příznivý výsledek.
V květnu se dařilo zejména zahraničnímu obchodu s automobily. Zmírnil také deficit v obchodu s ropnými produkty. Cena ropy typu Brent se během května na světových trzích propadla o více než jedenáct procent. Takový vývoj českému zahraničnímu obchodu svědčí, neboť ČR je čistým dovozcem ropy a ropných produktů.
Výsledek zahraničního obchodu také v květnu vylepšovala slabá koruna. Vůči dolaru česká měna koncem května znehodnotila na nejslabší úroveň od poloviny roku 2017, takže vývozci inkasovali meziročně více právě už jen z titulu slabší koruny a byli na zahraničních trzích konkurenceschopnější. Česká měna oslabovala v průběhu května také vůči euru.
Z klíčových českých vývozních destinací za období letošního ledna až května klesá – byť mírněji než v dubnu – meziročně export do Británie, a to o 1,1 procenta. To je dáno nejistotou spjatou s brexitem. V dalších měsících roku našemu vývozu do Británie nepomůže ta skutečnost, že riziko takzvaného tvrdého brexitu opět stoupá.
Za zmínku stojí také markantní meziroční propad tuzemského vývozu do Turecka, který za období letošních prvních pěti měsíců roku dosahuje takřka 28 procent. Souvisí s tureckou měnovou krizí loňského roku a slábnoucí lirou.
Výkon tuzemského zahraničního obchodu bude v dalších měsících roku spíše slábnout ruku v ruce se zhoršujícím se mezinárodním obchodním klimatem.
Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)