Českému zahraničnímu obchodu se vede nad očekávání dobře

Názor
Zahraniční obchod se zbožím v únoru překonal očekávání. Jeho bilance skončila v národním pojetí přebytkem 17,6 miliardy korun, zatímco střední hodnota analytických odhadů předpokládala přebytek pouze ve výši patnácti miliard korun. Přes všechny obtíže, jimž čelí automobilový průmysl, se právě vývoz aut na příznivém výsledku zahraničního obchodu podepsal nejvýrazněji.
Vývoz aut na příznivém výsledku zahraničního obchodu podepsal nejvýrazněji. Foto: Pixabay

Zahraničnímu obchodu už delší dobu svědčí poměrně slabá koruna. Ta sice zdražuje dovoz, avšak na zahraničních trzích umožňuje dobrou konkurenceschopnost a samotný přepočet utržených deviz do slabší koruny vede k nárůstu korunového objemu vývozu.

Meziročně narůstá vývoz do zemí EU o 3,8 procenta, do zemí eurozóny pak dokonce o 4,3 procenta. Do zemí mimo EU ale export vzrostl jen o 0,6 procenta.

Vývoz do Německa, které je pro ČR z hlediska objemu naprosto klíčové, narůstá o dvě procenta. Zajímavé je, že navzdory nejistotě spjaté s brexitem se daří navyšovat export do Británie, a to meziročně o čtyři procenta.

Celkově tedy zatím český zahraniční obchod působí dojmem vyšší než očekávané odolnosti vůči napjatému mezinárodnímu ekonomickému prostředí. Tam stále číhá řada hrozeb, avšak na Česko zatím nemají fatální dopad. Je i tak v našem nejlepším zájmu, aby nejistota spjatá s obchodními válkami či brexitem co nejrychleji opadla.

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
České exportní firmy vloni ovlivnila devalvace zahraničních měn

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru