
To je o 55 milionů více než v předchozím roce a o 165 milionů více než v roce 2016. Z expertní analýzy aukčního domu Macho & Chlapovič navíc vyplývá, že i letošek bude ve znamení dovozu špičkových numismatických předmětů z celého světa. Podle Macha numismatika přestavuje jednu z nejvýnosnějších a nejméně volatilních investic.
V Praze proběhla největší aukce za poslední čtvrtstoletí. Obrat v českých numismatických aukcích se vyšplhal na 465 milionů korun. To je nárůst o 13 procent oproti roku 2017 a 55 % ve srovnání s rokem 2016.
„Dá se předpokládat, že bude spíše pokračovat dovoz špičkových numizmatických předmětů z celého světa směrem k domácím sbírkám, tedy opak toho, co se dělo po rozpadu monarchie v emigračních vlnách a v letech po sametové revoluci,“ říká Macho. A dodává, že mnoho uvědomělých soukromých sběratelů dnes svým mecenášstvím z velké části supluje „impotenci finančně podvyživených veřejných institucí“.
Kvalitní nabídka především
U numismatického materiálu platí, že trh je podmíněn především kvalitní nabídkou. Poptávka totiž několikanásobně převyšuje nabídku. Etablovaný aukční dům pak prodá přes 95 % své aukční nabídky. Tři nejsilnější hráči přitom zajišťují zhruba 85 % objemu aukčního prodeje. Jde výlučně o soukromé aukční domy s mezinárodním dosahem.
Jednoznačný prim v loňském roce hrál na trhu s numismatikou s téměř s polovičním podílem aukční dům Macho & Chlapovič. Druhé místo si udržel aukční dům Aurea, ale ke změně došlo na třetím místě, kam se posunula aukční síň Antium Aurum. Té se podařilo odsunout na čtvrtou příčku pražskou pobočku České numismatické společnosti.
Při prodeji profilové sbírky císaře Františka Josefa I. vloni padl aukční rekord roku 2018, když aukční dům Macho & Chlapovič prodal zlatý odražek Bánskošťávnického zlatníku za 13,5 milionu korun (odražek je označení mince, která vypadá jako skutečná, ale není platná, protože je vyrobena z jiného kovu, než je předepsáno, popř. má nějaké odchylky ve vzhledu – pozn. red.). Absolutní rekord českého numismatického trhu je z roku 2017, kdy se prodal vzácný svatováclavský dukát z roku 1937 za téměř 18 milionů korun.