Vzájemná půjčovací i pro firmy

Peer-to-peer (zkráceně P2P) je proces půjčování peněz mezi jednotlivci nebo firmami bez účasti tradičních prostředníků, jakými jsou banky či jiné finanční instituce. První portál v Česku, který poskytuje tímto způsobem úvěry malým firmám a podnikatelům, funguje pod názvem www.pujcmefirme.cz.
Webové stránky Půjč mé firmě: Reprofoto: FAEI.cz

Moderní způsob půjčování peněz bez zapojení tradičních finančních ústavů je na vzestupu v Evropě, v USA, ale i v dalších zemích, jako například v Indonésii nebo Číně. Jen ve Velké Británii a USA zprostředkovaly největší peer-to-peer portály úvěry v objemu 6,5 mld. eur, což představuje od roku 2009 meziroční růst 136 %. Fenoménu peer-to-peer se ujaly i vlády a například v Británii kabinet Davida Camerona poskytuje od roku 2013 půjčky malým a středním firmám prostřednictvím platformy Funding Circle. Důvodem je vyšší efektivita poskytování úvěrů určených k podpoře ekonomického růstu. Britská vláda takto půjčila už 100 mil. eur.

Zakladatel tuzemského portálu, bývalý náměstek regionálního šéfa Citibank a ředitel odboru Řízení rizik České spořitelny Roman Kakos k zahájení své aktivity řekl: „Když jsem v roce 2010 založil první peer-to-peer platformu v Čechách, bylo nás zhruba 30 na světě. Za pouhých pět let je portálů P2P poskytujících úvěry nejen fyzickým osobám nebo firmám, ale i studentské půjčky nebo financování nemovitostí už několik stovek. Je jasné, že půjčky, které fungují bez bank, jsou globálním fenoménem současnosti.“

A jak to funguje? Podnikatel nebo firma vyplní žádost o úvěr. Po schválení žádosti dostane formou aukce nabídky od investorů. Jakmile je aukce dokončena, je žadatel vyzván k podpisu úvěrové smlouvy a peníze se převedou na jeho účet. Splácí podle splátkového kalendáře.

Portál nabízí možnost nejen půjčit si peníze, ale i možnost stát se tím, kdo na půjčování peněz vydělává. Minimální investice je tisíc korun, roční výnos slibuje portál mezi 6 až 18 %. „Motivací pro investora je kromě zisku i možnost zahrát si na bankéře,“ vysvětluje Kakos. „Od nás dostane veškeré informace pro své investiční rozhodnutí, včetně ratingu. Investor se tak stane risk manažerem i obchodníkem, který má pravomoc rozhodovat.“

Rozdělením investované částky mezi větší množství českých firem nebo podnikatelů zajišťuje investiční automat, který za investora, po zvolené období, prohledává všechny zadané žádosti o úvěr a zadává za něj nabídky podle jím zvolených kritérií.

Český trh úvěrů pro podnikatele a malé firmy dosahuje v současnosti asi 200 miliard korun. Dostupnost úvěrů je u nás pro tento segment stále nízká a pujcmefirme.cz to může významně zlepšit,“ míní Kakos, který společně s investorskou skupinou EnCor Capital Management kolem někdejšího ředitele Raiffesenbank Lubora Žalmana vybudoval nebankovní portál. Věří, že se mu z tohoto objemu podaří během několika let získat jednotky procent.

Pujcmefirme.cz spolupracuje v oblasti hodnocení rizik se společností CRIF – Czech Credit Bureau, která je provozovatelem aplikace obchodních a kreditních informací Cribis a pro bankovní i jiné společnosti je dodavatelem ekonomického hodnotícího systému firem, který představuje nestranný pohled na zdraví firmy.

Využití hodnotícího systému pro pujcmefirme.cz je vlastně dalším produktem vedle již zavedeného vyhodnocování žadatelů o strukturální fondy EU při ministerstvu průmyslu a obchodu,“ poznamenal Pavel Finger, člen představenstva CRIF – Czech Credit Bureau.

Roman Kakos je zakladatelem první české platformy www.bankerat.cz pro P2P úvěry fyzickým osobám, která dnes eviduje téměř 40 tisíc registrovaných klientů a jejímž prostřednictvím si doposud lidé vzájemně půjčili skoro 250 milionů korun.

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kam zmizelo 25 milionů od investorů? On-line hračkářství Bejbynet už vyšetřuje policie

Kauza
Otázkou, kam zmizelo 25 milionů korun od investorů do internetového hračkářství Bejbynet.cz, se už několik týdnů zabývá i Policie ČR. Vyplývá to ze zjištění portálu FAEI.cz. Na provozovatele e-shopu (a kamenné prodejny na Praze 3), společnost Midea, byl už koncem června prohlášen insolvenčním soudem konkurz s tím, že dlužník má pohledávky po lhůtě splatnosti ve výši téměř 68 milionů korun. Psali jsme zde.
Rolovat nahoru