bool(false)

Vzájemná půjčovací i pro firmy

Peer-to-peer (zkráceně P2P) je proces půjčování peněz mezi jednotlivci nebo firmami bez účasti tradičních prostředníků, jakými jsou banky či jiné finanční instituce. První portál v Česku, který poskytuje tímto způsobem úvěry malým firmám a podnikatelům, funguje pod názvem www.pujcmefirme.cz.

Webové stránky Půjč mé firmě: Reprofoto: FAEI.cz

Moderní způsob půjčování peněz bez zapojení tradičních finančních ústavů je na vzestupu v Evropě, v USA, ale i v dalších zemích, jako například v Indonésii nebo Číně. Jen ve Velké Británii a USA zprostředkovaly největší peer-to-peer portály úvěry v objemu 6,5 mld. eur, což představuje od roku 2009 meziroční růst 136 %. Fenoménu peer-to-peer se ujaly i vlády a například v Británii kabinet Davida Camerona poskytuje od roku 2013 půjčky malým a středním firmám prostřednictvím platformy Funding Circle. Důvodem je vyšší efektivita poskytování úvěrů určených k podpoře ekonomického růstu. Britská vláda takto půjčila už 100 mil. eur.

Zakladatel tuzemského portálu, bývalý náměstek regionálního šéfa Citibank a ředitel odboru Řízení rizik České spořitelny Roman Kakos k zahájení své aktivity řekl: „Když jsem v roce 2010 založil první peer-to-peer platformu v Čechách, bylo nás zhruba 30 na světě. Za pouhých pět let je portálů P2P poskytujících úvěry nejen fyzickým osobám nebo firmám, ale i studentské půjčky nebo financování nemovitostí už několik stovek. Je jasné, že půjčky, které fungují bez bank, jsou globálním fenoménem současnosti.“

A jak to funguje? Podnikatel nebo firma vyplní žádost o úvěr. Po schválení žádosti dostane formou aukce nabídky od investorů. Jakmile je aukce dokončena, je žadatel vyzván k podpisu úvěrové smlouvy a peníze se převedou na jeho účet. Splácí podle splátkového kalendáře.

Portál nabízí možnost nejen půjčit si peníze, ale i možnost stát se tím, kdo na půjčování peněz vydělává. Minimální investice je tisíc korun, roční výnos slibuje portál mezi 6 až 18 %. „Motivací pro investora je kromě zisku i možnost zahrát si na bankéře,“ vysvětluje Kakos. „Od nás dostane veškeré informace pro své investiční rozhodnutí, včetně ratingu. Investor se tak stane risk manažerem i obchodníkem, který má pravomoc rozhodovat.“

Rozdělením investované částky mezi větší množství českých firem nebo podnikatelů zajišťuje investiční automat, který za investora, po zvolené období, prohledává všechny zadané žádosti o úvěr a zadává za něj nabídky podle jím zvolených kritérií.

Český trh úvěrů pro podnikatele a malé firmy dosahuje v současnosti asi 200 miliard korun. Dostupnost úvěrů je u nás pro tento segment stále nízká a pujcmefirme.cz to může významně zlepšit,“ míní Kakos, který společně s investorskou skupinou EnCor Capital Management kolem někdejšího ředitele Raiffesenbank Lubora Žalmana vybudoval nebankovní portál. Věří, že se mu z tohoto objemu podaří během několika let získat jednotky procent.

Pujcmefirme.cz spolupracuje v oblasti hodnocení rizik se společností CRIF – Czech Credit Bureau, která je provozovatelem aplikace obchodních a kreditních informací Cribis a pro bankovní i jiné společnosti je dodavatelem ekonomického hodnotícího systému firem, který představuje nestranný pohled na zdraví firmy.

Využití hodnotícího systému pro pujcmefirme.cz je vlastně dalším produktem vedle již zavedeného vyhodnocování žadatelů o strukturální fondy EU při ministerstvu průmyslu a obchodu,“ poznamenal Pavel Finger, člen představenstva CRIF – Czech Credit Bureau.

Roman Kakos je zakladatelem první české platformy www.bankerat.cz pro P2P úvěry fyzickým osobám, která dnes eviduje téměř 40 tisíc registrovaných klientů a jejímž prostřednictvím si doposud lidé vzájemně půjčili skoro 250 milionů korun.

Sdílet:
{{ comments.toggle_text }}

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Podnikání

Zamést si před vlastním dispečinkem

Zavolal jsem si před půlnocí taxi. Prostřednictvím dispečinku zónové služby, která nahrává rozhovory v zájmu zvýšení kvality služeb. Přišla mi sms s cenou, trasou, identifikací vozu i stanovený čas jeho přistavení. …

Nejčtenější

Brigádníky nenaláká ani 150 korun na hodinu

Firmy už od konce dubna hledají brigádníky na nadcházející letní měsíce. Jenže zájem je malý, klesá. Lidé, kteří mají přece jen o brigády zájem, nedokáží zdaleka pokrýt všechna volná pracovní místa. Podle údajů …
Rolovat nahoru