Warren Buffett sází na Japonsko

Názor
Holdingová společnost Berkshire Hathaway se začala v poslední době chránit proti inflaci a nakoupila podíly v největší světové těžařské firmě zaměřené na zlato, plynovody a zásobníky zemního plynu. O víkendu oznámila, že získala pětiprocentní podíl v pěti japonských investičních společnostech, což vypadá jako sázka na komoditní sektor a japonský jen. Warren Buffett se přeorientoval z USA na zbytek světa. Což by měl zvážit každý investor.
Warren Buffett se přeorientoval z USA na zbytek světa. Což by měl zvážit každý investor. Foto: USA International Trade Administration

Společnost Berkshire Hathaway o víkendu oznámila, že získala více než pětiprocentní podíl v pěti japonských obchodních společnostech, nebo spíš konglomerátech, což ji muselo stát nějakých pět až šest miliard dolarů. To víceméně odpovídá sumě japonských jenů (JPY), kterou Berkshire Hathaway získala prostřednictvím dluhopisů v září 2019 a březnu 2020.

Těmito pěti japonskými firmami jsou Mitsubishi, Mitsui & Co, Sumitomo, ITOCHU a Marubeni. Jejich akcie posílily od čtyř do deseti procent. V japonských jenech nenabývaly v minulosti nijak závratně na ceně, tedy až na ITOCHU, jejíž hodnota se za posledních pět let zvýšila o 113 %, což odpovídá 16,3 procenta ročně. Nejslabším akciovým titulem z této skupiny je Marubeni s pouhými šesti procenty za pět let.

Když se na těchto pět investičních firem podíváte blíže, nejsou to typické společnosti Warrena Buffetta. Soudě podle nízké návratnosti investovaného kapitálu (ROIC) a nízkých provozních marží (EBITDA) mají buď známou značku, nebo silnou konkurenční výhodu. Všechny také mají široké spektrum podnikatelských aktivit, které zahrnuje energie, komodity, elektrárny, těžbu, infrastrukturu, dopravu a podobně.

Zároveň však mají tyto velké investiční společnosti nízké ohodnocení, protože průměrný výnos volného cash flow těchto firem je 6,6 procenta, což je vysoko nad zbytkem akciového trhu i nad v současnosti nabízenou úrokovou sazbou korporátních dluhopisů. Sázka na ně vypadá hlavně jako sázka na měnu a také jako „bezpečný“ způsob, jak investovat do komplexní zahraniční ekonomiky, jako je ta japonská, kde se Berkshire Hathaway se svými analýzami nejspíš necítí dost silná v kramflecích.

Hlavní zprávou uplynulého týdne, kdy Fed oznámil nové cílování průměrné inflace, je, že by Federální rezervy postupně rády strukturálně oslabily americký dolar pomocí vysoké inflace. Warren Buffett se na tento vývoj už v posledním roce připravoval a teď se zdá, že vytyčil Berkshire Hathaway novou trajektorii diverzifikace aktiv v různých geografických oblastech a měnách.

Kromě zmíněných pěti japonských investičních společností nakoupila Berkshire Hathaway v poslední době také velký podíl v největší světové firmě, která se zabývá těžbou zlata, Barrick Gold, a v červenci nakoupila plynovody a zásobníky zemního plynu od firmy Dominion Energy.

Všechny tyto sázky představují přímočarý způsob, jak připravit portfolio na zvýšenou inflaci, a nad zajištěním svého portfolia proti inflaci by se měl nyní pravděpodobně zamýšlet každý investor. V dobách vysoké inflace si obvykle vedly dobře energie, zemědělství a zlato.

Autor je vedoucí kapitálové strategie Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Cena zlata by měla dále stoupat

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Trhy jsou v korekci, co bude dál?

Probíhající napětí na Blízkém východě se spolu s výhledem na vyšší úrokové sazby po delší dobu („higher for longer“, pozn. aut.) přenášejí negativně na globální finanční trhy. Ty se tak nacházejí v pásmu poměrně …

Do čeho investovat v době války?

Může se zdát, že mezi rizikem a nejistotou je pouze minimální rozdíl, ale není tomu tak. Riziko znamená, že lze na základě přiměřeného datového vzorku vyčíslit pravděpodobnost, zatímco v případě nejistoty je podobná …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

O kolik zdražil řízek, guláš nebo smažák. Velké srovnání cen

Analýza
Restauracemi se v úvodu roku prohnala vlna skokového zdražování způsobená zvýšením DPH. Navzdory klesající inflaci jsou březnové ceny v průměru o osm procent vyšší než před rokem. O kolik ale za posledních pět let zdražila běžná jídla, jako je svíčková, řízek nebo guláš? Společnost Dotykačka poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) detailní údaje o růstu cen vybraných pokrmů.