Akcie amerických firem by se daly přirovnat ke kategorii zranitelných zvířecích druhů (nikoliv však k ohroženým druhům). Počet firem na burzách v USA klesl na nejmenší počet za 32 let.

V současné době se na nich obchoduje celkem 3267 akciových emisí. Jde o nejnižší počet kmenových akcií obchodovaných na burzách v USA od roku 1984. Akciový trh doslova mizí před očima. Co za tím stojí?
Nedostatek IPO (Initial Public Offering, zkratka pro první veřejnou nabídku akcií – pozn. red.), rozmach neveřejného financování společností, fúze a akvizice, zpětné odkupy akcií ze strany firem.
Navíc se při takzvané technologické bublině na burzu dostávaly firmy, které neměly žádné zisky ani tržby, což samozřejmě během krize vyplavalo na povrch. Kvůli těmto skandálům se pak v USA zpřísnily pravidla pro vstup na burzu, což je nyní pro začínající firmy nevyhovující.
Díky kvantitativnímu uvolňování Fedu, americké centrální banky, se v současnosti odehrávají největší dluhové akvizice v historii. Pokud nebude dostatek IPO a společnosti budou nadále udržovat tempo zpětných odkupů, tak budeme i v nejbližších letech sledovat výrazné snižování počtu emisí na amerických akciových burzách.
Autorka je analytikem ve společnosti Finlord
(Redakčně upraveno)