Z bankomatu si vybíráme v průměru 3 800 korun.zdroj: www.pixabay.com

Z bankomatu si vybíráme v průměru 3 800 korun

Češi si zvykají platit i malé nákupy pouhým pípnutím, tedy přiložením platební karty k terminálu. K bankomatu chodíme sice ne tak často, ale když už z něho jdeme vybrat, tak téměř čtyři tisíce korun. Vyplývá to z dat České bankovní asociace (ČBA).

„Kartou jsme ochotni platit stále menší částky – v průměru se jedna platba kartou v roce 2015 pohybovala kolem 770 korun, asi o 330 korun méně než v roce 2006. To je dáno rostoucím pokrytím tzv. bezkontaktních terminálů, které umožňují realizovat platby do 500 Kč bez zadání ověřovacího PIN kódu či podpisu,“ uvádí ČBA.

U bankomatů banky vidí trend vybírat hotovost méně často, ale ve větším množství peněz najednou. Počet výběrů z bankomatů klesl za deset let o 63 procent. Za stejné období průměrná částka vybraná z bankomatu zaznamenala 150korunový růst na současných 3 840 Kč. Počet bankomatů v České republice v desetiletém srovnání vzrostl o 47 %, aktuálně jich je instalovaných přes 4,5 tisíce.

Pokles banky zaznamenaly u cash back, tedy výběru hotovosti přímo na pokladně u obchodníka. Meziročně šlo o 76procentní propad v objemu, přestože počet těchto transakcí zůstal na stejné úrovni (550 tisíc).

(kol)

Share

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *