Z bankomatu si vybíráme v průměru 3 800 korun

Češi si zvykají platit i malé nákupy pouhým pípnutím, tedy přiložením platební karty k terminálu. K bankomatu chodíme sice ne tak často, ale když už z něho jdeme vybrat, tak téměř čtyři tisíce korun. Vyplývá to z dat České bankovní asociace (ČBA).

Z bankomatu si vybíráme v průměru 3 800 korun. Ilustrační foto: Pixabay

„Kartou jsme ochotni platit stále menší částky – v průměru se jedna platba kartou v roce 2015 pohybovala kolem 770 korun, asi o 330 korun méně než v roce 2006. To je dáno rostoucím pokrytím tzv. bezkontaktních terminálů, které umožňují realizovat platby do 500 Kč bez zadání ověřovacího PIN kódu či podpisu,“ uvádí ČBA.

U bankomatů banky vidí trend vybírat hotovost méně často, ale ve větším množství peněz najednou. Počet výběrů z bankomatů klesl za deset let o 63 procent. Za stejné období průměrná částka vybraná z bankomatu zaznamenala 150korunový růst na současných 3 840 Kč. Počet bankomatů v České republice v desetiletém srovnání vzrostl o 47 %, aktuálně jich je instalovaných přes 4,5 tisíce.

Pokles banky zaznamenaly u cash back, tedy výběru hotovosti přímo na pokladně u obchodníka. Meziročně šlo o 76procentní propad v objemu, přestože počet těchto transakcí zůstal na stejné úrovni (550 tisíc).

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Hypotéky. Odložením splátek si lidé nepomohou

Vláda a Česká národní banka (ČNB) reagují na současnou koronavirovou pandemii opatřeními, která se projeví v oblasti hypoték a dalších úvěrů. Ti, které koronavirus postihl, by měli mít možnost přerušit splácení …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru