
Viděno v tomto světle je třeba ocenit, že žádný pěti fondů ČSOB Penzijní společnosti za loňský rok neskončil v červených číslech, a to včetně nováčka, Fondu pro penzi, který byl založen loni v srpnu. V jeho portfoliu se nacházejí zejména depozitní úložky a akcie, které dle statutu fondu mohou dosáhnout až 30 %, čím může být tento fond zajímavější, než konzervativní fond.

Fond pro penzi
V loňském roce ale ve Fondu pro penzi převažovaly bankovní účty a depozita s téměř 90 %. Krátké historii fondu a loňské situaci odpovídá zhodnocení portfolia za rok 2020 ve výši 0,64 procenta. Ve fondu je aktuálně nainvestováno cca 301,5 milionu korun. Podle správce fondu, Radima Kotrouše, byly prostředky fondu zainvestovány postupně.
„V případě akciové části jsme navyšovali akciovou expozici a udržovali vyšší expozici vůči americkým trhům a nižší expozici vůči evropským trhům,“ vysvětluje na webu ČSOB Penzijko.
Garantovaný fond
Druhý nejslabší výsledek z rodiny penzijních fondů ČSOB za rok 2020 dosáhl garantovaný účastnický fond, který si připsal zhodnocení 1,14 %. Ve fondu je aktuálně zainvestováno více ne 1,5 miliardy korun a téměř 86 % z toho do dluhových cenných papírů.
„Vzhledem k vývoji na finančních trzích jsme v první polovině roku zvýšili citlivost portfolia na pohyb úrokových sazeb a výkonnost fondu tak profitovala z růstu cen státních dluhopisů. Ve druhé polovině roku jsme citlivost portfolia postupně snižovali,“ uvádí ve svém komentáři správce fondu Radim Kotrouš.

Konzervativní fond
O čtyřicet procentních bodů lépe, tedy zhodnocení ve výši 1,54 %, si vloni vedl konzervativní fond, který investuje zejména do dluhopisů a nástrojů peněžního trhu. Do jeho portfolia je aktuálně nainvestováno přes 4,5 mil. Kč, přičemž v portfoliu převažují dluhopisy s více než 84 procenty.
„Vzhledem k vývoji na finančních trzích jsme v první polovině roku zvýšili citlivost portfolia na pohyb úrokových sazeb a výkonnost fondu tak profitovala z růstu cen státních dluhopisů. Ve druhé polovině roku jsme citlivost portfolia postupně snižovali,“ komentoval loňský vývoj konzervativního fondu jeho správce Radim Kotrouš.
Vyvážený fond
Ještě lepších výsledků vloni dosáhl vyvážený fond, jenž ukončil rok 2020 se zhodnocením ve výši 4,21 %. Aktuální hodnota fondového kapitálu přesahuje dvě miliardy korun, v jeho portfoliu převažují dluhopisy (48 %), akciová složka, včetně podílových listů nyní činí 42 procenta. Podle statutu fondu ale může dosahovat až 60 procent.
V první polovině loňského roku výkonnost fondu podle jeho správce R. Kotrouše profitovala z růstu cen státních dluhopisů: „Ve druhé polovině roku jsme citlivost portfolia postupně snižovali. V případě akciové části jsme udržovali vyšší expozici vůči americkým trhům a nižší expozici vůči evropským trhům a zvyšovali expozici vůči technologickému sektoru. V případě technologického sektoru jsme v posledním čtvrtletí roku realizovali zisky a přeinvestovali většinu pozice do společností z US indexu S&P 500.“
Pro srovnání a časový kontext připomeňme, že zhodnocení vyváženého fondu za rok 2019 se přiblížilo třinácti procentům, což napravilo téměř šestiprocentní propad za rok 2018.
Dynamický fond
Podobně to měl v minulých letech i dynamický fond, jenž se v roce 2018 propadl o více než deset procent, ale už o rok později překvapil dvouciferným zhodnocením přes 25 procent. Vloni tento fond dosáhl zhodnocení 6,51 procenta. V portfoliu fondu je aktuálně nainvestováno přes 2,5 miliardy korun a nachází se v něm zejména akcie (přes 93 %), malou část tvoří hotovost.
Podle správce fondu Radima Kotrouše byl v dynamickém fondu vloni podobný vývoj, jako ve vyváženém fondu. Dynamický fond, pokud jde o akcie, udržoval vyšší expozici vůči americkým trhům a nižší vůči evropským a zvyšoval expozici vůči technologickému sektoru. Také zde došlo v posledním čtvrtletí roku 2020 k realizaci zisků v technologickém sektoru a k přeinvestování do společností z amerického indexu S&P 500.