Penzijní účastnické fondy ČSOB loni skončily ve ztrátě

Všechny čtyři účastnické fondy ČSOB Penzijní společnosti skončily za loňský rok ve ztrátě. A bylo úplně jedno, jakou jejich klienti zvolili strategii – zda konzervativní, vyváženou anebo dynamickou, tedy s nejvyšším rizikem. Firma ale zdůraznila, že dlouhodobě jsou všechny její penzijní účastnické fondy nadále v zisku.
Jeden negativní rok nikoho o úspory nepřipraví, tvrdí ředitelka ČSOB Penzijní společnosti Marie Zemanová. Konzervativní fondy ale byly naposledy v plusu za rok 2015. Foto: ČSOB

Nejvíce se propadl dynamický fond, v jehož skladbě může být až 100 % akcií, a to o 10,09 procenta. Druhý nejhorší výsledek patří vyváženému fondu (akciová složka bývá maximálně do 60 %), který se propadl o 5,88 procenta. Garantovaný fond poklesl za loňský rok o 1,53 procenta a konzervativní „jen“ o 1,16 %.

„Jeden negativní rok nikoho o úspory nepřipraví. Naopak, představuje možnost rychlejšího růstu v blízké budoucnosti,” uvedla k výsledkům ředitelka ČSOB Penzijní společnosti Marie Zemanová. Jenže ČSOB účastnický povinný konzervativní fond se naposledy zhodnocoval v roce 2015 (1,35 %), v roce 2016 skončil na nule a v roce 2017 odepisoval téměř jedno procento. A právě do tohoto fondu lidé „spoří na důchod“ u ČSOB nejvíce – z aktuální celkové hodnoty kapitálu účastnických fondů ČSOB ve výši 6,28 miliard korun připadá více než polovina (3,18 mld. Kč) právě na konzervativní fond.

PSALI JSME:
Počet Čechů, kteří si spoří na důchod, od roku 2012 setrvale klesá

Druhý konzervativní fond, ČSOB garantovaný účastnický fond, byl naposledy v plusu v roce 2015. Od té doby jeho zhodnocení rok od roku klesá. S aktuální hodnotou vlastního kapitálu ve výši 1,14 mld. Kč. jde o druhý největší účastnický fond skupiny.

„Rok 2018 byl pro české dluhopisy negativní. Hlavními důvody negativního vývoje byl pozitivní stav české ekonomiky, růst inflace, růst mezd a ve finále i zvyšování úrokových sazeb ze strany ČNB, což vedlo k poklesu cen dluhopisů,“ komentoval výsledky konzervativních fondů portfolio manažer ČSOB Asset Management Radim Kotrouš.

PSALI JSME:
Spoření na penzi by mělo být přitažlivější

Pokud jde o hospodaření rizikovějších fondů, v loňském roce je ovlivnily hlavně akciové trhy, které v závěru roku výrazně poklesly. Na záporném výsledku se kromě zpomalování ekonomického růstu ve světě a obav z nadcházející recese také podepsaly i obchodní války. Kotrouš k výsledkům vyváženého a dynamického fondu uvedl, že loňský prosinec byl jedním z nejhorších za několik posledních desítek let: „Akcie tak z důvodu výprodejů v posledním čtvrtletí skončily celý rok 2018 ve výrazné ztrátě.“

„V příchod recese v horizontu jednoho roku nevěříme a čekáme pokračování globálního růstu, který sice v roce 2019 mírně zpomalí, ale stále bude dostatečně robustní. U akcií očekáváme v průběhu letošního roku zlepšení. Proto by se měly i výnosy rizikovějších fondů zlepšit,” uzavřel Kotrouš.

Zavřít reklamu ×
  1. A odměny lidí ve vedení fondů byly taky mínusové, nebo to bylo jako tradičně, my si nasypeme a ostatní to zaplatí?

  2. když taky patříte nejhorší banku v republice myslel jsem si že česká spořitelna je nejhorší ale co předvádí ČSOB to je udiv

  3. Z celého penzijního připojištění je plusová položka jen státní příspěvek, o který nás ještě částečně připraví inflace. Kdyby investiční skupiny hospodařily tak jako penzijní fondy, dávno by byly v bankrotu. Když si vzpomenu na ty reklamy úplně prvních připojištění, jak důchdci za pár stovek měsíčně užívali milióny v zahraničních letoviscích, je mi smutno.

  4. Ale to je skvělé, důchodci skáčí radostí a hromadně odhazují francouzskéhole, jak na ty malé důchody vyzráli. Jen dál a houšť. Brzy to bude asi povinné.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Letošní změny ve financování bydlení

Letos v březnu Česká národní banka (ČNB) pokračovala ve snižování základní úrokové sazby o dalšího 0,5 procentního bodu na 5,75 procenta. Toto rozhodnutí bylo motivováno snahou stimulovat ekonomiku a zlepšit …

Vyplatí se platit nájem, nebo splácet hypotéku?

Před pár dny jsme našim čtenářům nabídli pod titulkem „Splátky hypotéky mohou být už brzy srovnatelné s nájemným“ analýzu výkonné ředitelky developerské společnosti Central Group Michaely Tomáškové. Dnes přinášíme …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB