
Z pohledu jednotlivých zemí však panují v EU výrazné rozdíly (viz mapa Eurostatu, pozn. aut.). Nejvíce hodin týdně v průměru odpracují Řekové (39,8 hod.), následovaní Bulhary (39,0 hod.), Poláky (38,9 hod.) a Rumuny (38,8 hod.).
Tedy státy, které buď procházejí ekonomickou konvergencí, nebo čelí vyšším tlakům na pracovní sílu. Česká republika se s průměrným týdnem o délce 37,8 hodiny řadí k nadprůměrně pracujícím zemím. Češi tak týdně pracují o téměř dvě hodiny více než činí průměr EU.

Tento údaj potvrzuje, že i přes relativně vysokou produktivitu v rámci střední Evropy zůstává česká ekonomika výrazně závislá na intenzivním využívání pracovní síly. Namísto vyšší míry automatizace či investic do špičkových technologií tak stále spoléhá spíše na delší pracovní dobu a tradiční průmyslový model.
Na opačné straně spektra najdeme Nizozemce, kteří v průměru odpracují pouhých 32,1 hodin týdně, dále Dány, Němce a Rakušany (každý 33,9 hod.). Tyto země těží z vysoké produktivity práce a širokého rozšíření flexibilních a zkrácených úvazků, zejména v sektoru služeb.
Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)