Mají Češi nízkou produktivitu práce?

Názor
Podle Indexu prosperita Česka stojí Česká republika až na 15. místě v celoevropském srovnání kvality trhu práce. Ačkoliv se Česko pyšní nejnižší nezaměstnaností ve výši 2,8 procenta a největším počtem volných míst, v žebříčku ho na nižší příčky sráží rigidní pravidla práce, neochota nabízet zkrácené úvazky i nerovné podmínky v zaměstnávání žen a mužů. To ostatně potvrzuje i rozdíl mezi platy mužů a žen, který činí 16,4 procenta.
Průměrná pracovní doba v ČR je aktuálně 39,9 hodin týdně. Tato hodnota poukazuje také na nízkou produktivitu práce Čechů. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Český trh práce sice disponuje nejnižší nezaměstnaností a nejvyšším počtem pracovních nabídek, jenže tyto volné pozice jsou z 90 procent určeny pro adepty bez maturitního vzdělání a ještě k tomu nejsou atraktivně finančně ohodnoceny.

Když k tomu připočteme trend růstu vzdělanosti české populace a její stárnutí, tak vidíme, že tyto pozice ani nebudou nikdy v plném rozsahu obsazeny. To by se mohlo stát budíčkem pro inovace, přestože je podle údajů Česko stále montovnou Evropy.

Potvrzují to mimoděk i údaje o průměrné pracovní době v ČR, která je aktuálně 39,9 hodin týdně. Tato v Evropě nadprůměrná hodnota poukazuje také na nízkou produktivitu práce Čechů, která nás řadí do druhé poloviny žebříčku. Na špatném umístění má svůj podíl i nízká automatizace a technologizace práce.

Autor je CEO platformy Welcome to the Jungle
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
České ženy si ve světovém indexu pohoršily. Se sháněním práce problém nemají, ale vydělávají o pětinu méně než muži

Zavřít reklamu ×
  1. Pokud se nemylim, tak produktivita se pocita v peneznich jednotkach. Vzhledem k tomu, ze vetsina velkych firem je zahranicni a takrka vsechny maji distribucni centra v zahranici, je produktivita snadno snizitelna (a realne snizovana) jednoduchou ucetni operaci. Rikejme tomu dejme tomu Deutschtunnel. Ceska dcera nemecke matky vyrobi dvojnasobek co nemecka matka a navic s polovinou zamestnancu s tretinovymi mzdami. Teoreticky by tedy produktivita mela byt dvanactinasobna, ale ona neni. Ceska dcera totiz hotovy vyrobek „proda“ s minimalni (cti takrka nulovou) prirazkou nemecke matce, na vlastni naklady preveze do nemeckeho distribucniho skladu, ze ktereho matka vyrobek obratem proda za cenu trzni. Cela produktivita se tedy odehraje praci jednoho nemeckeho skladnika a jedne fakturantky az v nemecku a v miste jejiho skutecneho puvodu se bude resit, jak jsme tady v CR neproduktivni. Tohle by uz nekdo mel zacit kricet do sveta a ne srazet cechum sebevedomi a rikat jim, jak jsou nekvalifikovani, neproduktivni, hloupi a bezvyznamni. Vetsina nemecke produktivity je importovana Deutschtunnelem.

    • Přesně popsáno. To, co zahraniční firmy dělají u nás, by si doma nemohly dovolit. Žebrácké platy a export bez zisku. A naše úřady a odbory chtějí po živnostnících „přiměřený zisk“, jsou schopné to i dodanit, zatímco koncerny vykazují 0,5% zisku. Směšné. Zločin.

    • Když jsem byl v Anglii na zaškolení a vyděl to pracovní tempo tak jsem byl v šoku jaký tam je socialismus. Čtení novin v pracovní době, opilý pán co mě měl učit. Zjištění že vím víc jak on. Ve firmě bylo zakázané o tom mluvit. Kdyby to lidi viděli tak by nepodavali takový výkon. Na stejném stroji my měli 2x tak velký výkon a oni měli 3x větší plat. To je moje životní zkušenost.

  2. Přiznejme si že většina lidí v kancelářích většinu dne stráví něčím jiným než praci. A pan prezident nepracuje vůbec

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Pro které firmy v Česku se nejvíc vyplatí pracovat?

Nejlepší zaměstnavatel v České republice vyrábí cigarety, je jím společnost JTI, Japan Tobacco International. Ukázala to právě tento týden zveřejněná česká část celosvětového žebříčku Top Employer 2024, kterou má …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Zpackané zvětšení prsou i vypadlou korunku můžete reklamovat

Poradna
Celé měsíce se k návštěvě plastické chirurgie odhodláváte, představujete si, jaký bude výsledek, ale ten ani v nejmenším neodpovídá tomu, co jste si vysnili. Kromě nespokojenosti a výčitek můžete však využít i institut reklamace, kterou si obvykle spojujeme se spotřebním zbožím.