
Je to vlastně krádež na druhou. Využití zoufalství lidí, kteří už jednou naletěli kybernetickým podvodníkům. A znovu se dostat k jejich účtům a okrást je. Kyberšmejdi totiž nově tvrdí, že dokážou už ukradené peníze rychle a v plné výši vrátit nazpět.
„Realita je ale taková, že je chtějí znovu okrást vylákáním přístupových údajů,“ varuje před novým trikem ČSOB. Webové stránky takových ‚firem‘ se často tváří důvěryhodně, chlubí se různými ‚certifikáty‘, ukazují týmy ‚právníků‘ nebo se zaštiťují logy známých bank a osobností.
„Jenže žádná společnost, která se specializuje na navracení peněz obětem kybernetických podvodů, v ČR neexistuje. Jediné instituce, se kterými se má v takových případech jednat, jsou vlastní banka a Policie ČR,“ sdělila ČSOB, která nabádá k obezřetnosti.

Haló, tady policie
Mezi „novinky“ kyberšmejdů patří i to, že prostřednictvím aplikace WhatsApp, SMS zpráv nebo e-mailů rozesílají zprávy, v nichž se vydávají za rodinné příslušníky nebo kamarády. Tvrdí, že mají nové telefonní číslo a nutně potřebují pomoc.
„Poté, co útočníci takto získají pozornost a důvěru svých obětí, žádají vzápětí o peníze. Velmi často využívají taktiku naléhavosti – například že rychle potřebují finanční prostředky, aby si pořídili nový mobilní telefon nebo vyřešili jinou krizovou situaci,“ uvedla ČSOB.
K tradičním metodám naopak patří to, že se kybernetičtí podvodníci vydávají za Policii ČR. Hromadně rozesílají SMS zprávy s údajným trestním oznámením a odkazem na datové schránky. Ve zprávách nabádají adresáty k přihlašování.

Jenže policie ani jiné veřejné instituce včetně bank tímto způsobem občany nekontaktují. „Tento případ jsme včas zachytili díky naší dlouhodobé a úzké spolupráci s Policií ČR,“ řekl Petr Vosála, manažer bezpečnosti digitálních kanálů ČSOB.
Zachráněné miliardy
Podle údajů České bankovní asociace (ČBA) každoročně přibývá klientů, kteří se stanou terčem kybernetického útoku. V loňském roce jich bylo 87 407, přičemž celková škoda dosáhla výše bezmála 1,4 miliardy korun. Bankám se na druhou stranu podařilo lidem zachránit více než 7,9 miliardy.
„Zachráněná částka ukazuje, jak efektivní jsou kontrolní procesy banky. Ty jsou lídry ve vývoji moderních technologií, do kterých investují každý rok několik částí svých rozpočtů a tím stále lépe chrání své klienty,“ poznamenal Dušan Baran, výkonný ředitel ČBA.

Dodal, že důležitým nástrojem a pomocníkem se stává umělá inteligence (AI), která pomáhá identifikovat podezřelé transakce. Policie za loňský rok eviduje téměř 18,5 tisíce případů kyberkriminality, což je 51 skutků denně.
Společnost Visa dodala, že každý měsíc identifikuje po celém světě 400 až 500 milionů kybernetických hrozeb. Každý rok se podaří zachránit 27 miliard dolarů, k čemuž napomáhá rovněž zapojení AI.
„Díky širokému využívání inovativních technologií, jako je tokenizace, si Česká republika dlouhodobě udržuje nižší míru platebních podvodů, která je přibližně dvakrát nižší než evropský průměr,“ konstatoval Petr Polák, country manažer Visa pro ČR. Dodal, že k tomu přispívá i postupná digitalizace českého podnikání.
POZNÁMKA REDAKCE: Tento článek nebyl vygenerován pomocí umělé inteligence (AI) ani ve spolupráci s ní.