
Domácí investoři nejen že zvládají akvizice, ale zůstávají také flexibilní a rychlí v rozhodování, což jim umožňuje vyjednávat výhodné podmínky a uzavírat obchody. K dalšímu rozhýbání trhu by mohl přispět pokračující pokles úrokových sazeb, jeho rychlost však bude pomalejší než v posledních dvou letech.
Vývoj sazeb České národní banky se týká každého z nás. Ovlivňuje nabídku komerčních bank, a to jak na straně úvěrů, tak na straně spořicích produktů, jejichž úročení už v loňském roce klesalo a nedosahovalo výnosů většiny nabízených investičních produktů. Mezi nimi se na špici dlouhodobě drží nemovitostní fondy.
Ty navíc nabízejí ideální možnost pro pravidelné investování po malých částkách. Letošní výsledky nemovitostních fondů bude ovlivňovat řada probíhajících pozitivních trendů na realitním trhu. Jedním z nich je oživení v oblasti hospitality.
Po letech ekonomických nejistot, kdy cestovní ruch a pohostinství utrpěly značné ztráty, se v roce 2024 sektor vrátil na předcovidovou úroveň.
Velmi příznivou perspektivu má stále i oblast nájemního bydlení. V posledních letech se zájem o ně v Česku zvýšil, a to především ve velkých městech, jako je Praha, Brno nebo Plzeň. Tím se vytvořil prostor pro nabídku institucionálního nájemního bydlení spojeného s vyšší kvalitou služeb. Zároveň tomuto trendu nahrávají rostoucí ceny bytů na českém trhu i měnící se preference mladší generace.
Realitní trh, potažmo situace na poli nemovitostních fondů, zůstává stabilní. Celkově lze říci, že český kapitál se ukazuje jako silný a stabilní faktor, což přináší pozitivní změny v komerčních i rezidenčních projektech.
Autor je člen představenstva Creditas investiční společnosti
(Redakčně upraveno)