Zahraniční obchod Česka sílí více, než se čekalo

Sílící automobilová výroba je vzpruhou také zahraničnímu obchodu ČR. Ten v květnu skončil v přebytku 11,8 miliardy korun, což je mírně lepší než očekávaný výsledek. Meziročně jde o takřka 40 miliard lepší výsledek.
Česko patří k největším vývozcům elektřiny v Evropě, takže na jeho zahraniční obchod doléhá její zlevnění nepříznivě. Ilustrační foto: Pixabay.com

Loni totiž na český zahraniční obchod neblaze doléhaly zdražující energie v čele s ropou a plynem, které se v cenové spirále ocitly v důsledku invaze Ruska na Ukrajinu a jejích ekonomických dopadů. S dramatickým poklesem cen energií, jenž od té doby nastal, klesá také nákladnost příslušného dovozu do Česka, ať už jde o ropu, ropné produkty či plyn.

Vedle oživení autoprůmyslu je dramatické zlevnění energií dalším zdrojem zlepšování salda českého zahraničního obchodu. Nepříznivě se naopak projevuje pokles cen elektřiny na evropských trzích, jenž nastává ruku v ruce s poklesem ceny plynu.

Česko ovšem patří k největším vývozcům elektřiny v Evropě, takže na jeho zahraniční obchod doléhá její zlevnění nepříznivě. Přesto letos český zahraniční obchod vykáže výrazně lepší výsledek než loni. Zatímco loni vykázal deficit zhruba 200 miliard korun, letos by měl skončit mírně „v plusu“, na úrovni takzvané „černé nuly“, konkrétněji v přebytku zhruba pěti až deseti miliard korun.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB