Zahraniční obchod ČR loni skončil ve schodku

Názor
Průmyslová výroba v Česku v roce 2021 vzrostla o 6,4 procenta. Nedokázala tak kompenzovat více než sedmiprocentní propad vrcholně pandemického roku 2020. Letos se však tuzemský průmysl vrátí na svoji předpandemickou úroveň. A s ním se na předpandemickou úroveň vrátí i česká ekonomika jako celek.
Čipový hladomor zásadně tlumil výkon autoprůmyslu, kdy výrobu odstavovala a omezovala třeba Škoda Auto. Ilustrační foto: Škoda Auto

Klíčové brzdy průmyslu představuje světová výrobní a logistická krize, zejména pak takzvaný čipový hladomor, a také enormní růst cen energií ve druhé polovině loňska. Čipový hladomor, tedy nedostatek čipů dovážených zejména z Asie, zásadně tlumil výkon autoprůmyslu, což se zrcadlí i v číslech za poslední loňské čtvrtletí, kdy výrobu odstavovala a omezovala třeba Škoda Auto.

Prosincový výkon průmyslu je zklamáním, neboť se obecně čekala citelně lepší čísla. Výroba aut v Česku v roce 2021 oproti roku 2020 klesla o zhruba čtyři procenta, jejich export pak dokonce o skoro pět procent. Letos průmysl poroste přibližně osmiprocentním tempem, jelikož se výrazně zlepší situace v oblasti zásobování součástkami pro autoprůmysl, zejména čipy. Čipový hladomor ale zřejmě zcela zažehnán nebude.

Nečekaně špatný prosincový výkon průmyslu je klíčovým zdrojem slabšího výkonu zahraničního obchodu. Ten v prosinci vykázal záporné saldo čítající minus patnáct miliard korun. Obecně panovala shoda, že saldo bude kolem minus osmi miliard.

Kvůli zmíněným problémům autovýroby meziročně klesl přebytek obchodu s motorovými vozidly o 6,7 miliardy korun. Kvůli citelnému meziročnímu zdražení ropy na světových trzích a růstu cen energií v čele s plynem se zvýšil schodek v obchodu právě s ropou a plynem, a to meziročně o 7,9 miliardy korun.

PSALI JSME:
Český průmysl se propadá, důvodem je čipový hladomor a zastavení výroby aut

Mezinárodní výrobní a přepravní krize a citelné oživování tuzemské spotřeby, poháněné rozpouštěním covidových úspor a zrušením superhrubé mzdy, pak prohloubily schodek obchodu s počítači a elektronikou, meziročně o 5,7 procenta.

Růst cen energií na evropském velkoobchodním trhu, který dosáhl rozsahu až stovek procent, způsobil meziroční navýšení přebytku zejména v obchodu elektřinou. Česko patří k jejím největším vývozcům v EU.

Za celý loňský rok vykázal zahraniční obchod schodek 1,5 miliardy korun. Ve schodku, jde však spíše o „červenou nulu“, tak skončil poprvé od roku 2010. Výsledek tak ostře kontrastuje s výsledkem vrcholně pandemického roku 2020, kdy zahraniční obchod vykázal historicky rekordní přebytek 180 miliard korun.

Letos by měl zahraniční obchod vykázat opět už přebytek, a to kolem 80 miliard korun, ruku v ruce s tím, jak se dále stabilizuje postpandemická situace, zmírní výkyvy dané efektem prudkých změn srovnávací základny a výrazně zmírní rovněž mezinárodní logistická krize.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Zahraniční obchod stahuje českou ekonomiku dolů

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Silné inflační tlaky v Evropě přetrvávají

Tento týden zveřejněné ekonomické indikátory potvrdily přetrvávající silné inflační tlaky, zároveň ale i pokračující růst ekonomik v průběhu prvního letošního čtvrtletí. Ceny průmyslových výrobců jak v ČR, tak i …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Michael Žantovský: „Velká hra se bude odehrávat v jihovýchodní Asii“

Rozhovor
Uspořádání po světové a studené válce je pryč. „Myslím si, že je zřejmé, že až, jak doufám, skončí to poslední Putinovo vojenské dobrodružství katastrofou nebo přinejmenším neúspěchem pro Rusko, tak oblast, kde se bude odehrávat to, čemu diplomati říkají velká hra, tak to je přesně oblast Jihovýchodní Asie,“ říká v rozhovoru Michael Žantovský.