Zahraniční obchod dále prohloubil deficit

Názor
Říjnový deficit obchodní bilance ve výši 26,8 miliardy korun výrazně zaostal za tržním konsenzem (-13,5 mld. Kč) i naším poměrně pesimistickým odhadem (-20,8 mld. Kč). Negativně se na výsledku opět projevil meziročně hlubší deficit obchodu s ropou a zemním plynem (o 3,6 mld. Kč), který reflektoval růst cen na světových trzích.
Vzhledem k obnovujícím se problémům se subdodávkami v automobilovém průmyslu může být letošní deficit zahraničního obchodu vyšší, než 212 miliard korun. Ilustrační foto: FAEI.cz

Hlubší byl i deficit s elektrickými zařízeními (o 4,6 mld. Kč) a s farmaceutickými výrobky (o 3,1 mld. Kč). Naopak pozitivně se na saldu odrazil vyšší přebytek s motorovými vozidly (o 9,6 mld. Kč), což je vzhledem k výsledkům průmyslové výroby v této kategorii překvapivé. Vyšší byl v říjnu i přebytek se stroji a zařízeními (o 1,7 mld. Kč). Deficit obchodu s počítači, elektrickými a optickými přístroji se snížil o 2,4 mld. Kč.

Celkové exporty se po sezónním očištění meziměsíčně zvýšily o 2,6 procenta, importy o 1,8 procenta. Za prvních deset měsíců letošního roku zahraniční obchod vykázal schodek 174 miliard korun ve srovnání s přebytkem 3,4 mld. Kč ve stejném období loňského roku. Za celý letošní rok očekáváme deficit 212 miliard korun.

Vzhledem k obnovujícím se problémům se subdodávkami v automobilovém průmyslu však může být výsledek nakonec ještě horší. Prohlubující se deficit bilance zahraničního obchodu společně se snižováním úrokového diferenciálu vůči eurozóně pak budou bránit koruně, aby se posunula na silnější úrovně.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Českou ekonomiku v září podpořila obnovená výroba aut

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Plná nákupní centra před Vánoci klamala

Plná nákupní centra a plné restaurace v předvánočním čase klamaly. Teď je to oficiální. Maloobchodní tržby se v prosinci propadly jedním z nejvýraznějších temp v historii. Pád o 7,3 procenta je hlubší, než …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB