Zahraniční obchod jde nahoru, ale českému průmyslu a stavebnictví se nedaří

Průmyslové produkci se na začátku letošního roku příliš nedařilo, březen dokonce přinesl větší propad. Průmyslová výroba tehdy meziročně klesla o 2,7 procenta, především kvůli vyšší srovnávací základně ve výrobě motorových vozidel z března roku 2023.
Letošní nadprůměrné dubnové teploty způsobily pokles spotřeby plynu. Na produkci ve výrobě a rozvodu elektřiny, plynu a tepla, měly vliv i plánované odstávky v elektrárnách a pokles výroby v uhelných elektrárnách. Ilustrační foto: faei.cz

Jak ukázala data Českého statistického úřadu (ČSÚ) publikovaná na sklonku minulého týdne, v dubnu si průmyslová produkce meziměsíčně drobně polepšila, když vzrostla o 0,6 procenta, meziročně však mírně klesla o 0,4 procenta. Za horšími výsledky stojí především pokračující pokles ve výrobě strojů a zařízení, pokles v hutnictví a slevárenství, ale také nižší produkce v energetickém sektoru.

Nadprůměrné dubnové teploty zapříčinily pokles spotřeby plynu, na produkci ve výrobě a rozvodu elektřiny, plynu a tepla, která klesla o desetinu, měly vliv i plánované odstávky v elektrárnách a pokles výroby v uhelných elektrárnách.

V dubnu se naopak dařilo v technologických odvětvích, jako je výroba počítačů, elektronických a optických přístrojů či opravy a instalace strojů a zařízení. Vzrostla i hodnota nových zakázek, meziročně si polepšila o 3,6 procenta. Tuzemské nové zakázky vzrostly o 0,8 procenta, nové zakázky ze zahraničí se pak zvýšily meziročně o 5,3 procenta.

Největší byla poptávka po motorových vozidlech a po zakázkách v odvětví výroby ostatních dopravních prostředků a zařízení. V dubnu jsme navíc podle předběžných údajů, stejně jako v březnu, zaznamenali pozitivní bilanci zahraničního obchodu.

V březnu skončila bilance s přebytkem 39,3 miliardy korun, v dubnu pak 33,1 miliardy korun. Meziročně tak za duben jde o nárůst o 24,1 miliardy korun. Pozitivní bilanci podpořil přebytek obchodu s motorovými vozidly, kde vývoz vzrostl o 29,7 miliardy korun, zlepšila se i bilance obchodu s elektrickými zařízeními.

Negativní vliv měl na bilanci naopak deficit obchodu s rafinovanými ropnými produkty, který se snížil o 4,4 miliardy korun. V průběhu letošního roku očekávám stabilizaci českého průmyslu, byť velmi pozvolnou.

Problémy však má stále stavebnictví. Stavební produkce v dubnu meziročně klesla o 0,3 procenta, meziměsíčně oproti březnu vzrostla o tři procenta. Orientační hodnota staveb, na které bylo v dubnu vydané stavební povolení, dosáhla 45 miliard korun.

V dubnu byla zahájena stavba 3 642 bytů, což je v porovnání s březnem, kdy bylo zahájeno 2 706 bytů, více o 34,6 procenta. Dokončeno pak bylo 3 916 bytů, tedy o 53 procenta více než v březnu (2 559 bytů). Meziročně se však počet dokončených bytů snížil o 8,1 procenta napříč všemi kategoriemi.

I nadále se tak Česko bude potýkat s nedostatkem vlastního bydlení. Poptávka vysoce převyšuje nabídku, což způsobuje nejen rostoucí poptávka samotných zájemců o vlastní bydlení, ale i investorů. Umocnilo ji především nedávné snížení úrokových sazeb hypotečních úvěrů.

Autor je partner poradenské skupiny Moore Czech Republic
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB